| aduu a întrebat:

Vreau sa slabesc si nu stiu cum.As vrea ca pana in vara sa am 60 de kg. Astept sfaturile voastre.Multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Nu cu diete oricum. Sunt o prostie pe o perioada scurta de timp, iar cand le termini e dezastru. Trebuie sa-ti faci un mod de viata, mancand sanatos si echilibrat gen fara prajeli, dulciuri, paine, nu cereale cu lapte. ci carne(pui/peste/curcan), oua, branza, iaurt, fel si fel de salate si sport, cardio in special. Acum ca e iarna nu poti iesi cu rolele, bicicleta, sa alergi sau alte minuni, insa sunt pe net fel si fel de alte exercitii.
Poti incepe sa faci ceva mai simplu: gen zumba sau tae-bo :-? pentru ca daca n`ai mai facut sport de mult timp, intai sa te "inveti" si apoi sa treci la lucruri mai grele gen asta:
http://www.youtube.com/watch?v=idsxyMbM0us
Cel mai important lucru din toata chestia asta este alimentatia. Asa ca ai grija cu ea. Multa bafta! :*

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ce vârstă, ce înălţime ai? Ce greutate ai acum? Apoi putem să te sfătuim.

| aduu explică (pentru onasis1961):

Am 14 ani, 1.70 si 75 de kg

| eXtreme21 a răspuns:

Multe exercitii fizice. Acorda cel putin o jumatate de ora pentru exercitii cum ar fi abdomene, genoflexiuni, sarituri in lungime de pe loc, alergari in aer liber. Trebuie sa transpiri!

| Anddreee a răspuns:

Ince ceva, uitasem... multa apa si e o prostie chestia cu "Nu manca dupa ora 6". Iti aranjezi mesele astfel incat ultima masa sa fie cu 3 ore inainte de culcare, ceva usor.(3 - 4 mese pe zi, depinde de programul tau). Nu multe fructe, legume da, dar fructe nu. pentru ca si ele ingrasa, poti manca dar nu exagera. Daca esti chiar plinuta nu vei slabi cu abdomene sau exercitii de genu, e o alta prostie laughing... cardio cum am spus, sa ti se ridice pulsul, sa arzi calorii.

| 95Cosmin a răspuns:

1)Mananca mai putin
2)Majoritatea meselor trebuie sa contina multe fructe / legume si (nu multa) carne
3)Nu contaza de cate ori mananci, doar sa nu mananci seara
4)Incearca carnitina, sunt suplimente nutritive care te ajuta sa folosesti grasime inloc de carbohidrati pentru energie, cel mai bine ar fi sa le mananci dimineata pe stomacul gol
5)Nu se intimpla nimic daca iti este putin foame, eu mananc doar 6 ore pe zi( de la 11 la 4-5) si nu am patit nimic, ba din contra am mai multa energie si am slabit mai rapid
6)Bea apa inainte sa mananci, te va face sa te simti mai plin/plina si vei manca mai putin
7)Incearca sa reduci consumul de paine pe cat posibil si daca mananci chiar vrei sa mananci paine, cumpara paine graham(citeste la ingrediente sa fie cu faina neagra sau graham, FARA FAINA ALBA)
8)FARA DULCIURI! De nici un fel!

| aduu explică (pentru 95Cosmin):

Multumesc :*

| LolaLoVeCrazy a răspuns:

Incearca ceaiul canadianwinking...