| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si 0 luni, 165cm inaltime si 55kg greutate. Practic fotbal de 4 ani, mananc foarte sanatos si dorm 8-10 ore pe noapte, si de multe ori si la pranz cam 1-2-3 ore. Am inceput sa iau de 3 zile niste pastile cu cantitati mari de calciu si d3, care ma ajuta si pentru genunchi deoarece am tendinita. Acestea ma vor ajuta sa cresc, adica sa fiu mai inalt pentru varsta mea, deaorece asta doresc. Pe site, de unde am citit de ele, spuneau ca sunt recomandate in adolescenta cand cresterea este treptata. Parintii mei au 178cm(tata) si 157cm(mama). Multumesc. O zi buna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si intrebarea ta este?

| PsyhoChild a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa se dea mare

| zKosmynStefan a răspuns (pentru PsyhoChild):

Acestea(pastilele) ma vor ajuta sa cresc? Faptul ca am uitat s-a pus semnul intrebarii asta nu inseamna ca nu ti poti da seama.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu a fost nicio întrebare happy

Însă, nu trebuie sa-ți faci griji ca esti prea scund sau prea înalt. Încă te afli in creștere.
Nu ar putea fi o problema din punct de vedere al genelor laughing

Calciul este o substanţă minerală, situată pe locul al cincilea în ierarhia cantităţii componentelor minerale din corpul uman, constând în aproximativ 1.000-1.200 g în corpul unui om matur. Capacitatea de asimilare a calciului în organism scade o dată cu înaintarea în vârstă. Cantitatea de calciu administrată nu trebuie să depăşească nevoile reale, în caz contrar, riscurile fiind mari. Funcţia de bază a calciului o reprezintă menţinerea structurii scheletului osos. Scheletul propriu-zis nu prezintă un depozit permanent de calciu.

Încearcă sa nu exagerezi cu pastilele, căci uneori pot face mai mult tău decât bine happy

| Gaby212 a răspuns:

Aoleu ce scunzi parinti ai!
Baiatu', la tine ar fi o minune sa ajungi la 1.70!

Si eu la varsta ta aveam 1.68 si 52 de kgwinking

| adriantraian a răspuns:

Salut! La 14 ani aveam 166 cm si 62-63 kg. Acum la 17 ani am 176 cm si 72-73 kg. Mama are inaltimea mamei tale si tata era 176 cm.