| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, 14 fac pe 17 august. Am 164, 4 inaltime si 55 greutate. As vrea sa fiu mai inalt pentru varsta mea. Fac fotbal de 4 ani, mananc foarte sanatos, dorm intre 8-10 si 1-2 la pranz. Sa mentionez ca alimente cu zahar ce mananc zilnic ar fi asa un fuze tea, o inghetata si niste batoane din astea fitness. Ce as mai putea sa fac pentru a fi mult mai inalt pentru varsta mea? Tin sa mentionez ca ma masturbez. Sa incetez? Imi poate afecta cresterea?

3 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Nu are nicio relevanţă faptul că te masturbezi. Eşti încă foarte mic, si vei creste pe parcurs. Tatăl tău ce înălţime are? In general înălţimea se cam moşteneste. Dacă ai tăi au înălţime mica, acolo te vei învârti si tu. In schimb, dacă părinţii sunt inalti, sigur vei creşte si tu. Fotbalul nu te ajuta la cresterea armonioasa in înălţime. Poţi încerca înot sau baschet.

| zKosmynStefan a răspuns (pentru Necunoscut112):

Sal! Tata are 178 iar mama 157

| Domino2018 a răspuns:

Inotul ajuta foarte mult