| Lamasanu a întrebat:

Bună ziua. Am băut 2 plicuri de Fervex, pentru că am gâtul inflamat de 3-4 zile, și de ieri nu mai pot vorbi, ca mereu tușesc.
Știu că nu se iau 2 dintr-o dată, decât una.
Pe internet spune că toată ziua nu am voie să beau Alcool!
Și eu ca un Prost, Am băut 2-3 căni de Vin după nici 2 ore.
Pe moment nu am avut nimic, dar din seara asta, am început să transpir si am frisoane, febră, și pe termometru am 37, 3 (normal am tot 37), asta mi s-a părut ciudat.
Am mai avut aceleași simptome, acum câteva luni, dar a fost din cauză că afară era frig și eu stăteam cu tricou, și pantaloni scurți. Atunci am avut 38, 5 febră.
Mai exact in noiembrie, când erau frigurile alea.
Atunci am luat 2 săpt numai Antibiotic.
Revenind, ce pot pății sau face ca să scap?
Pot aștepta așa pe ideea că îmi va trece?
Rog ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa-ti de 4-5 ori pe zi inhalatie si gargara cu ceai de musetel sarat la saturatie!
Cu un sfert de ora DUPA gargara linge incet cate o lingura de miere de salcam, sa stea cat mai mult prin gat!
Seara, la culcare, bei 2 aspirine cu un ceai fierbinte, dupa care te invelesti strans in plapuma, din varful capului pana la varful picioarelor si transpiri toata noaptea!
La nevoie, repeti tratamentul si urmatoarea zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citind cu foarte mare atentie ce ai scris, am ajuns la concluzia ca tu ești plecat cu sorcova. Tu știind indicațiile ai făcut tocmai contraindicațiilor...si acum ne întrebi ce poti face? Îți recomand să fii sănătos pe viitor! Te pupa DoktorulSuprem!

| RetardedRacoons a răspuns:

Sunt fix simptome de covid, cele 2 plicuri de Fervex sunt ultima ta grija.

| Silwian a răspuns:

Ti ai făcut test covid?

| Lamasanu explică (pentru Silwian):

Nu. O fi Omicron? Am un Test prin casă gen, cu salivă parcă.

| Silwian a răspuns (pentru Lamasanu):

Fa ți testul!? Dacă într-adevăr ai aceste simptome! Și niciodată să nu mai iei doua pliculețe de odată! Și nici antibiotice când ești răcit!?