| allison20 a întrebat:

Am o intrebare legata de AC. Iau Yasmin de 6 luni si ginecologul mi-a zis sa tin o pauza de o luna, fiindca e indicat. Acum sunt in ziua a 6-a de pauza, menstruatia mi-a venit sambata. Intrebarea mea este: mai sunt protejata in aceste 7 zile, ca ar fi trebuit sa incep noua folie de pastile miercuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat când/dacă ai făcut acea pauză de o lună!

Dacă NU ai luat ( ÎNCĂ ) acea pauză ( deci, în ultima lună ai luat normal AC ), atunci eşti protejată şi în cele 7 zile de pauză ( dintre folii ).
Din a 8-a zi NU mai eşti protejată!

Oricum, "pauza" NU se face doar o lună, cum ţi-a spus medicul respectiv!

Dacă faci o pauză de DOAR o lună, NU reuşeşti altceva decât să-ţi DEREGLEZI hormonal tot organismul ( implicit şi menstruaţia & CM )!

Pauza dintre administrări se face cel puţin 3 luni!

Deci, PREFERABIL o administrare de 9 luni, după care faci o pauză de 3 luni, apoi altă administrare de 9 luni, etc!

Toate cele bune.

| allison20 explică (pentru bursuc001):

Eu acum sunt in pauza de 7 zile, cea care trebuie facuta dupa ce termini o folie de AC. Eu fiind acum in ultima zi, de maine voi incepe pauza de cateva luni, fiindca am avut probleme la menstruatie, imi curgea extrem de putin. Doctorul mi-a zis sa tin neaparat o pauza, fiindca in ritmul asta voi intra in amenoree. Pauza aceasta oricum va fi mai lunga de o luna, am scris gresit mai sus, la intrebare. Multumesc mult pentru raspuns!

| bursuc001 a răspuns (pentru allison20):

Cu plăcere!

Dacă ai o sângerare menstruală foarte redusă ( evident, şi risc de amenoree ) înseamnă că AC Yasmin sunt prea TARI pentru organismul tău!

După o pauză de 3 luni, când vei începe din nou administrarea de AC, să CERI medicului să-ţi prescrie ALTELE mai slabe ( Karissa, Logest, Stodette, etc. ) - vezi lista de la linkul :
http://www.contraboli.ro/compozitia-hormonala-a-contraceptivelor-orale/

În ultima lună de pauză mergi la ginecolog şi vorbeşti cu el să-ţi schimbe AC cu unele mai slabe!
Atunci sângerarea menstruală ar TREBUI să fie relativ normală.

O seară frumoasă.

| allison20 explică (pentru bursuc001):

Ginecologul mi-a zis sa merg la control dupa aceasta pauza ca sa primesc alt tip de AC, care nu sunt tari. Am 18 ani, ma gandesc ca de aceea am avut aceasta "reactie" la Yasmin. Luna de luna imi curgea cat mai putin, pana acum cand chiar m-am panicat. Si mai am o intrebare: luna viitoare cand o sa-mi vina menstruatia la ce sa ma astept? Va curge in cantitate normala? Sau imi va intarzia? sad

| bursuc001 a răspuns (pentru allison20):

Efectele adverse ale AC nu au legătură cu vârsta!
Ele DEPIND de organismul tău şi de modul în care acesta le "acceptă".
Trebuie găsit un "echilibru" între efectele benefice/adverse ale AC şi organismul tău.

Este posibil ca următoarea menstruaţie să fie relativ normală ( cantitativ ), dar NU obligatoriu.
Uneori, organismul are nevoie de mai mult timp pentru a-şi reveni dpdv hormonal - tocmai de aceea este NECESARĂ o pauză de cel puţin 3 luni!

De asemenea, este posibil ca să apară unele întârzieri, în special în prima lună de pauză.

Totul depinde de cât de repede îşi "revine" organismul tău şi NU este o "regulă generală" care să poată prezice asta.

O seară plăcută.

7 răspunsuri:
| allison20 explică:

Mentionez ca ultimul act sexual neprotejat (adica fara prezervativ) a fost vineri, in a 3-a zi de pauza).

| SunnyDay88 a răspuns (pentru allison20):

E in regula. din a 8a zi nu vei mai fi protejata

Răspuns utilizator avertizat