| fliropf a întrebat:

Buna ziua! Dacă fac un fund de ochi, se poate vedea daca și ceva in zona capului? Adică, îmi pot da trimitere mai departe la un rmn cerebral? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, la fund de ochi se vede ochiul ca de aceea se numeste fund de ochi, medicul vede tot ochiul, neurologul i ti dă trimitere la RMN nu oftalmologul, oftalmologul i ti prescrie ochelari, iar neurologul te trimite la tomografie craniană CT cranian sau RMN, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Un "fund de ochi" inseamna o simpla consultatie oftalmologica, unde oftalmologul se uita cu aparatura speciala la ochiul tau, pana in " fundul" lui.
Pentru creier ai nevoie de un RMN sau CT scan.