| spaimaspaima a întrebat:

In radiografia RMN se vad si muschii si nervii sau doar oasele rupte/deformate/deplasate? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Absolut tot se vede. Pe pc apare corpul taiat feliute ca pe un salam care il tai felii cat foaia de hartie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Https://www.google.it/? gws_rd=ssl#q=imagine+rmn

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asta am vrut, prima e gresita - https://www.google.it/......ps?/search

| spaimaspaima explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc ` Eu la coloana vreau sa fac am avut nevralgie intercostala acum 2 ani si am avut dureri 1 an... a zis ca nu e cazu de rmn dar eu tot am avut dureri si acum dupa 2 ani imi mai apar dureri si oboseala in zona cervicala, si vreau sa stiu sa nu fie ceva la coloana ca eu mai lucrez depun efort fizic si nu vreau sa se agraveze` vreau sa fiu sigur ca coloana imi e inregula si sa fie doar un nerv ceva.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru spaimaspaima):

Incearca alt doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede tot.
la nivelul capului: detectarea precisa si stadializarea exacta a accidentele vasculare cerebrale, stabilirea tipului acestora (hemoragic sau ischemic),, detectarea patologie infectioase (abcese, parazitoze, infectii virale intracerebrale), precum si detectarea patologiei oncologice (tumori intracerebrale). In ceea ce priveste detectarea patologiei vasculare intracraniene (anevrisme, malformatii vasculare), aplicatii speciale pot reconstrui cu acuratete structura arteriala si venoasa intracraniana, fara a fi nevoie de substanta de contrast introdusa pe vena, deci cu maxim de confort pentru pacient.
la nivelul corpului (abdomen si pelvis) – se poate investiga cu succes patologia organelor interne de orice natura (traumatica, infectioasa, tumorala, congenitala, etc), in special la nivelul organelor parenchimatoase (solide) cum ar fi ficatul, pancreasul, splina, rinichii, organele genitale interne atat la barbat cat si la femeie.
-in ceea ce priveste investigarea patologiei aparatului locomotor (oase, muschi, articulatii), rezonanta magnetica este valoroasa in diagnosticarea cu precizie a patologiei sportive (intinderi/rupturi musculare sau ligamentare, entorse, luxatii, fracturi), in patologia degenerativa (osteoartrita) unde poate stabili cu exactitate gradul de afectare a cartilajului, sau gradul de extensie al unor leziuni precum necroza aseptica de cap femural, precum si in patologia infectioasa sau oncologica unde ofera detalii inestimabile in ceea ce priveste extensia loco-regionala a fenomenelor amintite.
examinare coloanei vertebrale permite depistarea precoce a afectiunilor acesteia (patologie discala degenerativa – hernii de disc, malformatii, boli ale cordonului medular). De asemenea ofera informatii asupra maduvei osoase vertebrale, locul detectie al unor boli sistemice precum limfoamele sau alte afectiuni sangvine.
https://www.google.ro/......https?/url

| Jem65 a răspuns:

Se vad doar oasele si problemele acestora nimic mai mukt