| Cojocaru_Mihai_1991 a întrebat:

Prietena mea are 22 de ani si azi-noapte a avut cheaguri de sange la sfarsitul urinarii. Este prima data cand se intampla si nu stim ce ar trebui sa facem. E o infectie urinara? E ceva mai grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Cheagurile de sange in urina sunt consecinta sangerarii de la nivelul tractului urinar inferior sau de la nivelul vezicii urinare, ca urmare a unor infectii urinare, a unor calculi sau chiar a unor formatiuni tumorale locale. Cand sangerarea este de cauza renala/sistemica nu apar cheaguri ca urmare a unor factori anticoagulanti prezenti la nivelul rinichiului. Ar fi bine sa mergeti urgent la medic (adresati-va direct la camera de garda a unui serviciu de urologie/nefrologie). http://www.i-medic.ro/simptome/sange-urina-hematurie