| RoxannaI a întrebat:

S-a confruntat cineva cu depresia? Mama a făcut o reacție depresiva, cu ce as putea sa o ajut sa isi revină mai repede, in afara de faptul sa o feresc de probleme? Medicamentație este ok sau mai bine fără?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pastilele ajuta dar nu vindeca, daca ar fi dupa mine si eu am fost cobai pe antidepresive si cred ca poti trece in anumite situatii o depresie grea doar cu acele pastile.
In schimb intrarea in tratament si iesirea pot fi cam grele, de exemplu cand am luat antidepresive prima oara dormeam non-stop, ma simteam epuizat.
Unele depresive ele insele iti iau somnul altele iti dau somn, totul depinde de substanta activa si difera si de la persoana la persoana.
Eu nu cunosc nici un caz de persoana care are depresie diagnosticata de medic (nu insusita sau inchipuita) si a reusit sa treaca peste acele episoade fara sa se trateze.
Tot din traite zic ca o depresie dusa cu greu pe picioare si netratata duce la mai rau, stari anxioase si alte tulburari.
Sfatul meu sa ia medicamentatie si sa se fereasca de orice fel de stres.
Chiar daca vor aparea aici tot felul de profesionisti cu sfaturi care mai de care mai MINUNATE, nimeni nu s-a vindecat cu stevie sau loboda de aceasta afectiune si nimeni nu stie care sunt cauzele care desclanseaza depresia, adica ce face sa survina modificarile bio-chimice in creier...

| Donsavas a răspuns:

Tratamentele naturiste nu ajuta, sunt apa de ploaie cand ai mai mare nevoie. Bineinteles ca are nevoie de medicatie serioasă. Roag o sa vorbeasca cu medicul ei de familie! O va trimite la un psihiatru ce o va trata corect.

| mngzx a răspuns:

Un tratament naturist: ulei de peste+ spirulina