| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Sunt sub tratament pentru tiroida ( Euthyrox).
Mai am doar o pastila și trebuie sa cumpăr neaparat.
Se eliberează și fără rețeta medicală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai mult ca sigur, daca le explici situatia si le rogi frumos, atunci iti or da cateva pastile si fara reteta, pana ce apuci sa faci reteta la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti poate da din farmacie 2-3pastile, pentru cateva zile, dar nu au voie sa dea fara reteta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da! Euthyroxul se dă simplu de la farmacie, fără rețetă. Și dacă nu-l iei o zi nu se întâmplă absolut nimic, îți spun din proprie experiență.

Acum depinde și pentru ce afecțiune ți-l dă, deoarece am observat că se dă această pastilă cam în orice afecțiune de tiroidă, deci dacă nu ai hipotiroidism, atunci nu mă pronunț să-ți spun că e ok să sari peste el o zi.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, hipotiroidism am.

| bubbles23 a răspuns:

Bună! Și eu folosesc, și mie îmi dau mereu fără rețetă. Dacă nu, poți cere poză de la medic, cu o rețetă pentru Euthyrox, ca să nu mai mergi până acolo doar pentru atât ^^