| spaimaspaima a întrebat:

Buna ziua TPU! Am 16 ani. nu beau, nu fumez fac doar sport cu propria greutate. Am nevralgie intercostala. de 2 luni. si acuma am fost la un neurolog ca am zis ca nu se mai poate. si neurologu mi-a spus ca am sindrom algic dorsal. cat poate sa dureze repausu? si daca mai pot face sport dupa ce mă refac total. Multumesc foarte mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Intrucat s-a produs o inflamatie a nervului, fie datorita unei miscari bruste, fie a unui efort sustinut, trabuie sa ai rabdare ca aceasta inflamatie sa dispara.
Pentru a se diminua durerea si pentru ca inflamatia sa dispara, este necesar sa faci masaj medicinal, cauta un profesionist, un nevazator care a invatat masaj medical si programeaza-te pentru niste sedinte de masaj, vei vedea ca te vei simti mai bine si starea ta se va ameliora si vei fi vindecat mai repede decat crezi.
Stiu ca adolescentii doresc sa-si faca masa musculara insa este bine sa nu faci efort decat, dupa ce te-ai incalzit, in sensul ca ai facut ceva exercitii, care sa te pregateasca pentru etapa in care faci exercitiul propriu zis. Sigur ca, dupa ce te vindeci, vei putea sa faci sport aceasta nu este o boala care lasa urme.
Informativ, pot sa-ti spun ca o sedinta de masaj medical, la noi este de 20 de lei si ar fi necesar sa faci 6-8 sedinte, in total.
Sigur ca medicul ti-a dat si niste antialgice (impotriva durerii) si combinat cu masajul vei fi bine cat de repede.
Daca nu ai bani pentru masaj, poti incerca sa-ti pui comprese cu foi de varza, zdrobite, cu facaletul ori cu o sticla, pe care sa le fixezi cu o panza de bumbac, tinand compresa de seara pana dimineata.
Este un remediu naturist care are efecte pozitive, varza avand efectul de a reduce inflamatiile si de a ajuta la diminuarea durerilor.
Un gand bun si multa sanatate.

| spaimaspaima explică (pentru mariana):

Multumesc foarte mult cel mai bun raspuns primit pana acuma!

| mariana a răspuns (pentru spaimaspaima):

Cu placere, sper sa-ti fie de ajutor. O duminica placuta in continuare.

| spaimaspaima explică (pentru mariana):

Sindromu algic dorsal. cum se manifestă tot ca o nevralgie? asu e ceva mai grav. țin sa mentionez pe mine ma doare doar sternu si putin coastele cand apas. si in spate rare ori!

| spaimaspaima explică (pentru mariana):

E bine sa imi faca un incepator masaj? daca ma simt mai bine? sau is riscuri?

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Este riscant ca un incepator sa-ti faca masaj, mai ales daca nu are urmata o pregatire speciala pentru masaj medical. Daca are pregatirea necesara, chiar daca este incepator, sunt convinsa ca stie cum sa faca masajul pentru a te ajuta si a nu-ti dauna sanatatii.
Eu, nu sunt medic si nu pot sa-ti dau informatii despre sindromul algic dorsal si despre gravitatea lui dar si eu am avut probleme cu coloana vertebrala si ti-am scris ce am considerat eu ca ti-ar face bine, in cazul tau.
Multa sanatate.