| Ramina a întrebat:

Cam cate ore pe zi lucreaza o asistenta medicala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

La privat si in laboratoare de analize poti sa lucrezi si 4 ore, in rest, cam peste tot se lucreaza 8 ore in afara de Urgente si ATI, unde se lucreaza ture de 12 ore, dar lucrezi 12-24-12-48, deci lucrezi 12 ore si stai o zi, mai lucrezi 12 si stai doua zile.

Răspuns Apreciat de Editori
| PeFuga a răspuns:

Depinde unde lucreaza! In spital se lucreaza de obicei in ture de cate 12 ore. In acest caz beneficiaza de 24 ore libere pana la urmatoarea tura. In clinici, cabinete, laboratoare, programul poate fi de 8 ore pe zi. La privat de multe ori se depaseste numarul de ore lucrate fata de cel trecut in contract, insa angajatorul le plateste (de obicei).

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde unde lucreaza!
La policlinici si cabinete lucreaza 8 ore. La spitale lucreaza in schimburi de 8 sau 12 ore.

| DozaDeSperanta a răspuns:

Stimata, Ramina!

O asistenta medicala lucreaza in functie de multiple considerente:
1. In Diaspora (strainatate) spre exemplu, o asistenta medicala poate sa lucreze intre 4 si 10 ore.

2. In Romania, spre exemplu, o asistenta medicala poate sa lucreze intre: 4/h si 24/h pe zi. Poate te socheaza, dar uneori la noi, o asistenta medicala isi poate petrece chiar si 24 de ore la spital. (dupa parerea mea, este complet ilegal si inuman ceea ce se petrece in aceasta tara)

| PeFuga a răspuns (pentru DozaDeSperanta):

La fel lucreaza si medicii. Se numesc garzi, iar dupa aceea exista perioada de odihna. Atata timp cat nu se depasesc 40 ore lucrate/saptamana, atunci este legal...

| cnvv a răspuns:

La un spital municipal, lucreaza de la 7 dimineata pana la 7 seara si de la 7 seara pana la 7 dimineata.

| Oltean_Alex_Cristian_1975 a răspuns:

Aproximativ 9 ore depinde unde

| Fetelea_Andreea_1998 a răspuns:

Depinde.