| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre "consult" şi "control"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Consultatia se face prima data si te costa mai mult, controlul poate fi gratis si va confirma daca te-ai vindecat sau nu de afectiunea descoperita la consultatie.

| ziftode a răspuns:

Control e o verficare mai mult sau mai putin de rutina, daca nu s-a intamplat ceva rau (cum ar fi dupa o operatie la picior nu te verifica in gat, o sa se uite numai daca se inchide cum trebuie rana, daca nu ai febra, etc.)

consult este ca te duci la doctor ca ai o problema si doctorul incearca sa puna sau sa confirme un diagnostic, deci te verifica in orice domeniu i se pare semnificativ, tensiune, temperatura, ai rosu in gat, ai lichid in plamani, etc.

| Raducons a răspuns:

Diferenta este ca la consult se constata problemele si la control se urmareste cum o evoluat operatia sau lucrarea care s-a efectuat.

| AlexSalling a răspuns:

Niciuna

| lilianaadelina a răspuns:

Controlul este dupa un consult:
exemplu: crezi ca ai apendicita, mergi la un consult(si te opereaza) iar dupa o perioada de timp te cheama la control

| pandaa592 a răspuns:

Consultul face referire la examinarea unui BOLNAV (de către un medic sau de o comisie medicală) pentru stabilirea diagnosticului și indicarea tratamentului
Iar controlul consta in niste analize pentru a PREVENI anumite BOLI
Am scris cu majuscule anumite cuvinte pentru a sublinia ca un consult se face atunci cand esti bolnav, iar controlul se face pentru a preveni
FUNDA?