| alisiapretty a întrebat:

Care sunt dezavantajele unei masturbari dese la baieti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Prima problemă este legată de ejaculare: cu cât un bărbat se masturbează mai des, într-o singură zi, cu atât mai greu va ajunge la climax, în timpul unei partide de sex.

Totodată corpul acestor oameni va fi obişnuit să aibă un răspuns doar dacă se mângâie singur, nu când este atins de parteneră. Erecţia de asemenea va avea de suferit. După fiecare ejaculare, penisul va fi mai puţin tare în timpul următoarei erecţii, în special dacă nu trece destul timp între cele două acte. Există totuşi puţine dovezi că onania frecventă ar afecta pe termen lung erecţia. Totuşi, organul genital ar putea avea de suferit mai ales în cazul unor persoane care au mâini aspre şi nu folosesc lubrifianţi.

Masturbarea poate avea efect negativ asupra psihicului unei persoane. Mulţi oameni se simt ruşinaţi şi vinovaţi din cauza obiceiurilor lor de a se autosatisface. Astfel pot apărea efectele psihomatice precum dureri de cap, dureri de spate sau chiar dureri cronice.

Pa-pa.

| Adrianetc a răspuns:

Dupa cateva repetitii de acest gen, devine viciu tot odata desfranare. Te afecteaza in primul rand psihologic, devii mai inchis in tine, cautand motivul perfect, timpul perfect pentru savarsirea viciului.Practic devii obsedat sexual si socializarea, mai ales cu o fata va devenii mai rara, pentru ca tu deja te-ai "consumat" dpdv. sexual. Te afecteaza si fizic, penisul deformandu-se, iar ejacularea devenind mai rapida iar femeile vor fix opusul. Nu este normal din orice punct de vedere ai privii, te schimba intr-un mod negativ si nu ar trebui sa-i ascultam pe oamenii care spun : este ceva normal, auto-cunoastere. Este GRESIT pentru ca cei care spun asta stiu ca este "tabu", ei stiu ca constiinta i alarmeaza, ei stiu ca dupa ce se masturbeaza isi dau seama ca fac ceva gresit, isi afecteaza mintea, corpul pentru cateva secunde de euforie.

| Florentina_7104 a răspuns:

Poate cauza impotenta la maturitate

| Duucu a răspuns:

Ce țățe mișto ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Probleme erectile, de ejaculare.
Te pup!

| figure a răspuns:

Efectele negative sunt in special de ordin psihologic.

Masturbarea in exces poate genera unele frustrari, comportamente deviate, lipsa de incredere, lipsa de stima de sine, etc.

De asemenea, masturbarea in exces poate deveni un refugiu si o scuza pentru o atitudine pasiva cu fetele.

| Lycan a răspuns:

Alisia
ce multe vrei sa stii despre masturbarea noastra

| drbugsy a răspuns:

Ejaculare precoce