| anonim_4396 a întrebat:

Cate ore trebuie sa dormim pe noapte? De la ce ora e indicat sa ne culcam? Este adevarat ca daca dormim prea mult nu e bine, trezindu-ne si mai obositi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiam ca media este de 6-8 ore pe noapte... In ceea ce priveste niste ore potrivite pentru somn sincer nu stiu, dar cred ca in jur de orele 22-23. Si intr-adevar, daca dormi mult prea mult te trezesti mai obosit decat atunci cand te-ai culcat. Eu asa patesc intotdeauna. Mi se mai intampla ca atunci cand dorm prea mult, sa ma trezesc cu ochii umflati, ca atunci cand plangi prea mult. Nu stiu cum sa explic acest fenomenhee hee

17 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din câte ştiu un adult trebuie să doarmă cam 6-8 ore pe noapte şi un copil cam 8-10. Cele mai bune ore de somn sunt între orele 23 şi 1 am. Într-adevăr dacă dormi mai mult te trezeşti obosit.

| unicka a răspuns:

Eu stiu ca 8 ore si ora potrivita pentru somn este 22. 00

| xibalba a răspuns:

Ar trebui sa dormim 7-8 ore pe noapte de la ora 22. De la ora 22 se considera ca este cel mai odihnitor somn. Acum, sincera sa fiu... nu stiu de cate ori pe luna prind "cel mai de calitate somn", dat fiind faptul ca ma culc cam tarziu laughing

| NomberOne a răspuns:

Sunt necesare 8 ore de somn, cel putin! ora de culcare la adultzi ar trebui sa fie 22, iar la copii 21, 21:30

| yuli10 a răspuns:

In general un om ar trebui sa doarma 7-9 ore pe noapte si din cate stiu eu, orele dintre 22. 00 si 02. 00 sunt cele mai importante.
cel mai important e sa respecti un program strict, sa te culci in fiecare noapte la aceeasi ora si sa te trezesti la aceeasi ora. astfel o sa fii tot timpul odihnit si bine dispus.

| Slavic a răspuns:

In zi trebuie sa odrmim fix 8 ore happy

| gyo a răspuns:

Intre 6-8 ore e bine sa dormi pe noapte. dar eu sincer dorm km 11-12 orebig grin(atunci cand nu sunt la scoala). inradevar cateodata ma trezesc obosita.

cred ca de la ora 22 e bine sa ne culcam

| Magic a răspuns:

Cam 8 ore.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sincer sunt in clasa a5a si ma culc la 1-2 jumate noaptea, stiu ca nu e bine, dar ce sa fac? Nu imi e somn stau la calculatorhee hee. Daca dormim prea mult ne trezim cu ochii umflati si obositi este adevarat ca nu e bine sa dormim foarte mult ca o sa fim mai obositi cand ne trezim

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu dorm 16-17 ore zilnic si nu ma trezesc deloc obosita din contra sunt foarte relaxata.
cateodata dorm si mai mult 19-20 si atunci ma simt foarte hy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca dormi 19-20 de ore zilnic in restul de 4 ce faci mai repede? sa mananci, sa faci dus, sau sa postezi un mesaj pe net? mi se pare aiurea ceea ce ai zis... fara suparare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu dorm tot asa in jur de 15-18 ore si ma simt foarte bine, dar partea nasoala este ca nu prea mai am timp foarte mult decat de calculator!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, un copil trebuie sa doarma in jur de 8-10 ore p zi si un adult in jur de 7-9 ore pe zi! Ora de culcare la copii este 21:00-21:30 si la adulti 22:00 numai ca trebuie sa fac si ei ceva si dorm mai tarziu laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei bine eu obisnuiesc sa adorm pe la 2-3 noaptea si ma trezesc cel tarziu la 13-14... oare procedez cum trebuie?:S:S:S

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

8 - 9 ore

| papushikroz a răspuns:

Cam 8 ore.

| info9993 a răspuns:

Este adevarat ce spui, iata ce spun studiile: In functie de virsta, iata aici mai desfasurat: http://infopages.md/cite-ore-trebuie-sa-dormi/