| anonim_4396 a întrebat:

Câte pastile se pot lua în același timp pentru dureri?
Ar avea ceva dacă luăm mai multe, poate chiar diferite, dar pentru aceeași afecțiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iei doar ce si cat este recomandat de medic pentru afectiunea ta.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Păi nu mă duc la niciun medic pentru migrene, de fapt nici nu există medici pentru migrene happy iau Mig de obicei, dar azi îmi venea să mă urc pe pereți de durere, și nu-și făcuse efectul unul, mă bătea gândul să mai iau unul, dar nu știam dacă e ok. De obicei iau și ketonal pentru dureri, dar nu știu dacă ketonalul chiar ajută și în durerile de cap.

| doctorandus a răspuns:

Paracetamol maxim 4 grame pe zi (24 ore).

| Mosotti a răspuns:

Pai si la depresie se pot lua doua medicamente diferite cand unul nu merge, doua din aceiasi clasa sau din clase diferite, ori un antidepresiv si doza mai mica de antipsihotic.
Asa si la altele, si la tensiune si alte afectiuni.
La Diabet se iau si trei diferite.

Si pentru dureri se pot lua mai multe daca unu nu are efect.
Cate se iau, medicu decide, pot fi doua sau patru, depinde, dar se face asta.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cite duce ficatul si rinichii. Preferabil nici una. Daca nu e o durere care sa te omoare, scapi si fara. Eu acum am o durere de cap destul de enervanta pentru ca am sinusurile infundate. Ar fi simplu de inghitit ceva pilule, nu? Gresit. Trebuie inlaturata cauza, in cazul de fata, congestia sinusurilor. Cu cit mai putine pastile bagi in tine, cu atit mai bine se va descurca sistemul imunitar. Iar astea pentru durere in cele mai multe cazuri sunt efectiv mofturi.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Spuneți asta cuiva care se urcă pe pereți de durere în ultimul timp. happy
Am niște migrene destul de nașpa și iau Mig de obicei și mă lasă în ceva ore. Azi nu mă lăsa deloc. Dar noroc că am adormit și acum e mai bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si care e cauza migrenelor? Am eu o verisoara care se tot plinge de ani buni de asta, dar nu se hidrateaza suficient si o mai aud ca bea bere/vin infecte la prima ora. Nu cantitati mari, ca nici macar sa bea sau sa fumeze ca lumea nu e in stare...:X

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi nesomnul, dar migrenele apar mai des de când am probleme cu tiroida. Dar cred că e și din cauza căștilor și a muzicii la maxim pe care o ascult non-stop.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de casti, depinde de volum. Nu mai asculta tare, simplu. Cu cit sunt castile mai bune, cu atit e mai putin nevoie sa dai tare ca sa intelegi ce se intampla. A, da, si nu muzica de pe YT, in cele mai multe cazuri suna infect.

| Hammurabi a răspuns:

Nurofen Forte - maxim 3 / 24 0re la interval de minim 6 ore.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă iei "mai multe și diferite" de capul tău, fără să urmezi un tratament foarte clar recomandat de un doctor, atunci riști să iei o supradoză de analgezice...

Tu ce crezi, "ar avea ceva"?

| Mosotti a răspuns (pentru johnnny123):

Pai intreaba probabil in contextul in care medicul i-ar zice sa ia mai multe, nu sa ia de la ea putere.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Păi cum să mă duc la un medic de migrene? Oricum nu cred că există așa ceva. happy Îmi va da oricum tot Mig ul pe care îl iau eu de la farmacie fără rețetă nimic și mă va trimite acasă. happy Și oricum nu sunt nici dureri chiar zilnice ca să fiu plauzibilă pentru un consult medical la așa ceva laughing dar sunt ceva mai dese decât înainte laughing poate o fi din cauza îmbătrânirii, poate o fi din cauza tiroidei, că de când o am pe asta am tot observat că dacă nu dorm o noapte ori întrerup o perioadă euthyroxul după ce îl iau o altă perioadă, am observat că îmi apar aceste migrene, o fi din cauza oscilațiilor și a vieții mele haotice, cum oricum nu dorm niciodată la ore fixe sa cum trebuie, poate din cauza asta laughing dar sper doar ca Migul să și facă mereu treaba. Chiar sunt dureroase și migrenele astea. :/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te duci la medicul de familie sa iti dea trimitere la neuro, ca poate fi ceva nasol. Sau mai putin nasol, dar tot de competenta lor. Ah, stai ca acum vad... euthyrox. De-asta ia taica-meu. Nu iei la timp, buba. Fa-ti ordine in program, ce sa zic altceva?

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci pe neurologie? Ok! Credeam că nu există medic pentru migrene sau chestii din astea basic pain. O să-mi iau o trimitere.
Mulțumesc! happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca neuro, ca astia is cu capu'. happy

| blackann a răspuns:

Evident ca depinde ce, daca nu dai exemple nu-ti putem raspunde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îmi aduc acum aminte de vorba aia " daca prostia ar durea, nu ar mai fi nevoie de autoapărare " rolling on the floor
Amintindu mi de o întrebare de a ta, dar mai ales de răspunsul tău la ce am scris eu, cred că se potrivește acel citat prea bine!

| DjSannan a răspuns:

Este important să urmați întotdeauna instrucțiunile de pe ambalajul medicamentului și să nu depășiți doza recomandată. Dacă aveți îndoieli cu privire la câte pastile puteți lua în același timp sau dacă puteți combina diferite medicamente pentru aceeași afecțiune, vă recomand să consultați un medic sau un farmacist. Ei vă pot oferi sfaturi personalizate în funcție de situația dvs. medicală specifică

| 120bulevard a răspuns:

Da, are. Daca iei si paracetamol si ibuprofen si aspirina combinat te duci la Petru, iei un tip de pastila, maxim doua separat cu intervale de 4-6 ore sau cat iti recomanda medicul