| AnonimulAbsolut a întrebat:

Caut o dieta eficienta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cea mai bună dietă e să împărți mereu porția ta cu cei, care au mai mare nevoie de hrană. Așa vei avea și o siluetă de invidiat, și toți câinii din zonă vor fi mai fericiți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sport?

| Nezura a răspuns:

In momentul in care vrei sa incepi o dieta, trebuie sa tii in minte ca cele care sunt pe o scurta durata de timp (7 zile-1 luna) pot aduce kilogramele inapoi cand revii la regimul normal, iar dietele depind de fiecare persoana in parte.
Daca vrei o dieta rapida, alege dieta indiana ( https://www.avantaje.ro/......i-toxinele ), insa consultarea unui medic inainte de aceasta dieta ar fi preferabila.
Daca vrei o dieta care sa aiba cu siguranta rezultate de durata la incheierea ei, alege dieta Rina. Un alt avantaj este ca ai o varietate mult mai mare de alimente. (link: https://doc.ro/dieta-si-sport/dieta-rina-reguli )
Ce iti pot recomanda este sa nu urmezi dieta, ci sa incerci sa iti modifici modul de a manca. Sa ai 3 mese pe zi si sa iei pauze de 2-4 ore intre mese. Sa elimini fast food-ul si dulciurile (intr-o luna poti slabi si 1kg daca nu mai mananci dulciuri) din lista si sa profiti de avantajele pe care ti le aduc unele alimente (ex. portocale, grapefruit care ard mai multe calorii decat aduc in organism). De asemenea, evita mesele prajite in ulei. Pieptul de pui (fiert sau la gratar), ouale fierte si pestele sunt alimente cu putine calorii care pot aduce satisfactie pe o perioada mare de timp.

| CristianM22 a răspuns:

Uite, iti spun cum am slabit eu.
Nu conteaza ce mananci, conteaza cat mananci.
Daca vrei sa ajungi sportiv, da, trebuie sa ai mare grija ce mananci, dar daca vrei sa dai jos niste kilograme, mananca mai putin, si calculeaza-ti caloriile.
Daca vrei niste alimente care chiar ajuta cat de cat:
Peste
Piept de pui( e extrem de bun si de folositor)
Peste
Oua fierte la 5 minute dupa fierberea apei.
Migdale, nuci
Scapa de paine si de mancaruri in ulei.