| Etelca a întrebat:

Ce as putea face ca sa imi creasca mai repede unghiile? Ms.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HurremSultan a răspuns:

Buna ^^ din nou!

sal.si eu am avut aceeasi problema ca tine...numai ca eu rodeam si pielitzele shame on me! nici nu-mi dadeam seama cand incepeam de cand am inceput sa ma abtin cat de cat o inceput sa-mi creasca si apoi cand le-am vazut ce frumoase sunt cand sunt lungi nu le-am mai ros ai putina rabdare pana iti cresc cat de cat apoi fa-ti manichiura pe mine manichiura frantuzeasca m-a ajutat mult,cand le vad asa frumoase nu-mi mai vine sa le rod (nici nu prea mai pot ca s-au intarit mult de cand am renuntat la obicei),eu zic ca nu e cazu sa iei medicamente ca sa-ti creasca,dar eu zic sa incerci sa te controlezi si de fiecare data cand iti vine sa le rozi gandeste-te la microbii pe care ii iei,la mine o fost mai grava faza cu unghiile,ca la un moment dat am inceput sa fac puroi,sa-mi cada unghia,foarte neplacut,insa,acum am si eu unghii lung,nu-mi mai e rusine cu mainile mele,daca mai vrei sa mai vorbim eu is aici,p forum,te incurajez oricand pentru ca sa scapi si u de viciul asta.a,sa nu uit, cand ti le tai nu ti le taia prea scurte.e posibil sa te apuci din nou de obice, mult SUCCES!big grin

5 răspunsuri:
| HurremSultan a răspuns:

Pentru inceput, renunta pe durata celor 2 saptamani la oja si lac de unghii, si aplica zilnic tratamentul pentru unghii.
Sunt foarte bune tratamentele pe baza de calciu, uleiuri esentiale si vitamine, care patrund in toate straturile unghiei, intarind-o. Dupa cele cateva saptamani de tratament, poti sa reincepi sa folosesti lacul de unghii, singura conditie este ca inainte de a aplica oja, sa aplici un strat de tratament...Un tratament foarte bun il constituie cremele pe baza de parafina, care se aplica in strat gros pe maini si in jurul unghiei iar apoi se acopera mainile cu manusi de bumbac si se lasa produsul sa actioneze 30 de minute sau chiar peste noapte.

O alta solutie buna o reprezinta diversele uleiuri speciale pentru unghii, cum ar fi cel pe baza de arnica, care intareste unghiile si le reda stralucirea. Urmareste cremele pe baza de ingrediente naturale: glicerina, aloe vera, miere, ulei de masline sau ulei de migdale...sau o alta optiune ar fi: masaj in fiecare seara cu ulei de richin sau chiar de masline... sper ca te-am ajutat! love struck

| flory9787 a răspuns:

Pentru inceput, renunta pe durata celor 2 saptamani la oja si lac de unghii, si aplica zilnic tratamentul pentru unghii.
Sunt foarte bune tratamentele pe baza de calciu, uleiuri esentiale si vitamine, care patrund in toate straturile unghiei, intarind-o. Dupa cele cateva saptamani de tratament, poti sa reincepi sa folosesti lacul de unghii, singura conditie este ca inainte de a aplica oja, sa aplici un strat de tratament...Un tratament foarte bun il constituie cremele pe baza de parafina, care se aplica in strat gros pe maini si in jurul unghiei iar apoi se acopera mainile cu manusi de bumbac si se lasa produsul sa actioneze 30 de minute sau chiar peste noapte.

O alta solutie buna o reprezinta diversele uleiuri speciale pentru unghii, cum ar fi cel pe baza de arnica, care intareste unghiile si le reda stralucirea. Urmareste cremele pe baza de ingrediente naturale: glicerina, aloe vera, miere, ulei de masline sau ulei de migdale...sau o alta optiune ar fi: masaj in fiecare seara cu ulei de richin sau chiar de masline... sper ca te-am ajutat! :X

| flory9787 a răspuns:

Buna din nou! Mai am o alta idee! Consuma mai mult lapte si da.ti in fiecare zi de cateva ori pe zi un amestec format din zeama de lamaie si glicerina.Nu mai folosi oja(mereu) si nu iti roade unghiile. Spala.le, de.le seara cu crema hidratanta, maseaza.le.Ai grija de ele si iti vor fi si ele recunoscatoare:*

| consiliera a răspuns:

Eu cand is stresat sau obosit imi cresc mai repede...nu stiu de ce ai vrea asta...

| Bubu_8141 a răspuns:

Pai ai putea sa iti iei de la avon,o sticluta din aia, e mica, Tratament de crestere a unghiilor.