| 1Mihai1 a întrebat:

Ce credeţi despre mersul la sală daca ai 15 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaitaLGP a răspuns:

Nu exista aparate care stopeaza cresterea. Eventual afecteaza coloana vertebrala, am spus de ce nu mai cresti cand te apuci de culturism. Eu cand am specificat varsta de 45 ani, m-am referit la performanta, Bodybuilding ridicat la rang inalt, Mr. Olympia.

12 răspunsuri:
| Melissssa a răspuns:

Si fratele meu are tot 15 ani si a vrut si el sa se apuce dar are un prieten care l.a sfatuit sa nu mearga de acum pentru ca nu va mai creste..acum depinde si cat de inalt estiwinkingoricum eu iti recomand sa mai stai putinhee hee

| Mn0 a răspuns (pentru Melissssa):

"l.a sfatuit sa nu mearga de acum pentru ca nu va mai creste"
spune-i acelui prieten sa mai taca daca nu stie ce zice .....sunt 2 aparate care opreste cresterea dar daca esti inca in crestere nu le faci si gata tongue

| mihaitaLGP a răspuns:

Cum sa nu aiba influente, serjju abereaza. La sala faci efort fizic, acest efort fizic se manifesta prin febra musculara. Toti nutrienti de care tu ai nevoie pentru crestere, o sa fie asimilati pentru refacerea masei musculare. In concluzie, cresterea in inaltime este stopata in favoarea cresterii masei musculare. Poti sa mergi linistit la sala daca ai peste 1, 70. Insa, trebuie sa fi foarte atent in ridicarea greutatilor. Oasele si ligamentele tale sunt inca in dezvoltare, in caz de suprasolicitare exista riscul sa te accidentezi. In caz de rupere a unui muschi sau ligament durata de refacere este una foarte mare. Pe scurt te poti apuca de culturism dar sa nu exagerezi in ridicarea greutatilor. Tot ce iti spun, iti spun din propie experienta. Practic culturism de ceva timp.

| Mn0 a răspuns:

Normal ca este bine orice sport e sanatos numai sa nu faci exercitii ce afecteaza coloana

| okokokokokok a răspuns:

E ok

| serjju a răspuns:

Poti merge vecinul meu are 13 si merge nu este nici un efect negativ a consultat si medicul si acelasi lucru ia spus FUNDA?

| SelenaGomes a răspuns:

In primul rand ar trebui sa iti lasi corpul in pace sa se dezvolte cel putin pana la 18 ani, cand incepi sa te definesti.Altfel,un corp de copil nu poate suporta dezvoltarea muschilor in acel moment. Daca mergi la sala pentru slabit sau doar pentru intretinere este f bine dar practicarea unui sport este cea mai buna solutie.Fratele meu are 22 de ani si se chinuieste sa faca muschi ba in sala ba acasa si totusi nu are un efect prea vizibil.Pe la 25-35 de ani incepi sa devi un barbat.Ia-mi in cosiderare sfatul, cu siguranta nu vei regreta

| Mn0 a răspuns (pentru SelenaGomes):

Eu fac sala de la 15 ani si m am simtit foarte si ma simt si acum incredibil de bine mananc sanatos am multa energie si regret ca nu m am apucat de mai devremelaughing

| mihaitaLGP a răspuns (pentru SelenaGomes):

Nu ai mai vazut asa ceva, suntem tara in care toti sunt experti. Un corp de copil nu poate sa se dezvolte? Hai serios, peroada de definire asta e 15-20 ani. Totul depinde de cat de bun esti genetic, fratele tau poate sa faca toata viata culturism, degeaba daca nu are potential (gentetic). Plus ca majoritatea care se duc la sala, pierd timpul. Nu stiu ce sa faca cand pun piciorul in sala. Culturismul este ce-l mai greu sport din lume. La 35 ani, deja culturisti profesionisti sunt pe la sfarsitul carierei. Sportul asta merge maxim pana la 45 ani. Sunt 100 de copii care la 17 ani, sunt campioni in culturism. La 25-35 ani te mai apuci degeaba de sala.

| Mn0 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Cunosc eu pe unu de 54 de ani plang dupa abdomenu luilaughing

Cand m am apucat de sala mi au zis si mie prietenii ca din grasime se fac muschi, ca daca ma duc la sala numai cresclaughing porcarii din astealaughing

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Mn0):

Nu exista aparate care stopeaza cresterea. Eventual afecteaza coloana vertebrala, am spus de ce nu mai cresti cand te apuci de culturism. Eu cand am specificat varsta de 45 ani, m-am referit la performanta, Bodybuilding ridicat la rang inalt, Mr. Olympia.