| AnnaBabby a întrebat:

Ce medicamente pot luat pentru durerile menstruale? Sau ce pot face pentru a nu ma mai durea atat de rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kodokuna a răspuns:

De medicamente, nu stiu ce sa spun...incearca Clorocalcin, sunt niste picaturi, nu stiu daca iti vor mai calma durerile, dar iti vor reduce cu siguranta hemoragia si te vei simti mai confortabil. Asta pot sa-ti spun sigur. Insa pentru durere, habar n-am. Mie nu mi-a folosit absolut nici un medicament pe care l-am luat pana acum, doar ibuprofen, cand nu aveam dureri mari. Sincera sa fiu, in prima zi a ciclului am cam 1-2 ore in care ma simt ingrozitor, si singurul lucru care ma ajuta e sa stau pe toaleta; stiu ca e ciudat; dar stau acolo o jumatate de ora, poate chiar mai mult, pana ma calmez si pot din nou sa ma misc. Deci asta chiar e singurul lucru care-mi foloseste. Ai putea incerca, s-ar putea sa te ajute. Imi pare rau ca nu pot sa te ajut cu mai mult. Sper sa te simti mai bine!

| floresdemayo a răspuns (pentru Kodokuna):

Sărăcuta de tine.Imi pare rău ca chinui asa mult! Dar n-ai incercat cu SARIDON N 200? Si eu am dureri insuportabile de-mi vine sa mor, dar iau pe ...nemancate (daca mananc, culmea, nu-mi mai ajută, iti vine sa crezi?) aceasta tableta, una la 6 ore. Apoi durerile revin si iar repet...De a treia tableta foarte rar am avut nevoie. Pentru ca trecut de tot.

9 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Poti incerca Vimovo, e un antiinflamator-analgezic care contine si pansament gastric.
http://mymed.ro/durere-menstruatie-dismenoree.html

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe mine ma doare ingrozitor daca tin caldura, sincer as avea nevoie de gheata la abdomen!
Eu iau, la nevoie, SARIDON N200.

| Xenya a răspuns:

Tador

| lumy4u a răspuns:

Nurofen forte

| roxkiss a răspuns:

O doamne si eu stiu asa ceva! ma doare uneori asa de tare ca parca e un ac acolo, ))) pai ea nurofen, pune caldut, stai mai mult culcata, si cind se termina ciclu fa exercitii fizice vreo 30 de minute 4 5 ori pe saptamana iti reguleaza menstruatia si nu ai asa dureri mari ...eu fac de 10 zile cite o ora pe zi si prima oara in 4 ani nu am avut ciclu 5 zile dar doar 3 si nu am avut dureri deloc! ma simteam f bine! )))) incearca si tu, poate merge si la tine asa )! in orice caz fii puernica! ea o bucata de ciocolata cu cafea cu lapte, un film sau serial bun.si tot trece ...la mine asa ma ajuta )))

| ymm a răspuns:

Nurofen, o baie calda, plaseaza o perna electrica in zona cu crampe(picioare), o plimbare cu bicicleta sau pe jos big grin

| Kodokuna a răspuns (pentru ymm):

Nu cred ca o plimbare e o idee prea buna, nici nu e indicat...

| ymm a răspuns (pentru Kodokuna):

Am gasit intr.o carte big grin