| FatFrumosDinLacrima a întrebat:

Ce pot manca seara(nu sa slabesc sau sa ma ingras,nu ma intereseaza asta)?! Pentru ca am o problema, ma trezesc noaptea intre orele 2-5 cel mai de 4-5...Si nu inteleg de ce, mananc de obicei seara Ceva+2 iaurturi, dar nu ma trezesc chiar mereu. Ajutor va rog!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

La cat mananci masa de seara? Ai putea sa-ti faci un program ca sa mananci de doua ori seara. Sa zicem ca mananci putin mai devreme ceva +cele doua iaurturi,iar mai tarziu,cam cu jumatate de ora sau o ora inainte de culcare,mai mananci ceva. Sa zicem un senvis sau cereale cu lapte. Poti manca si duciuri daca nu iti faci griji de silueta. Biscuiti de exemplu. Cu ceai eventual. Daca iti place ceaiul,incearca sa bei cat mai mult. O sa te umfle si nu o sa mai simti nevoia de mancare. Sau poti bea suc. Dar sunt cam nesanatoase alea gen Sprite, Cola, Fanta, Pepsi, 7Up etc.
In restul zilei mananci bine? Daca nu mananci destul ziua, atunci noaptea ti se poate face foame. Ca sa recuperezi. Dar in general am observat ca multora li se face foame seara. Si noaptea unora dintre ei. Dar de lene nu se prea da nimeni jos din pat laughing Oricum daca nu reusesti sa scapi de obicei, rezista foamei care scoala noaptea. Sau trezeste-te si mananca ceva simplu. Un iaurt, un fruct.

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru Kriss96):

Mananc si de 2 de obicei la 18-19 si la 22:30. Daca nu mananc cand ma trezesc imi este rau... Abia ma duc sa mananc de rau cateodata, ma deranjeaza stomacul rau!

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru Kriss96):

Si nu prea mananc bine in cursul zilei, deoarece nu pot(mananc putin)... crying

| Kriss96 a răspuns (pentru FatFrumosDinLacrima):

Si eu ma trezesc dimineata cu o greata din cauza foamei. Simt ceva acid in stomac si parca vrea sa iasa afara. Probabil acidul gastric. E destul de rau ca nu mananci in cursul zilei, dar asa esti tu. Stiu cum e. Din cauza scolii eu nu mai pot manca pana pe la 3-4 pranz. Asa m-am obisnuit. Dimineata ciugulesc ceva daca imi place. Dar nu mereu, pentru ca nu in fiecare zi ma racaie foamea asa de dimineata. E o dereglare de alimentatie. Fructele ar putea fi o solutie. Dar mancate inainte de culcare. Se digera mai greu si tin de foame. S-ar putea sa-ti pacalesti stomacul asa. Cel mai bine te-ar ajuta un plan de alimentatie. Urmat cu strictete si fiind corect, iti va obisnui organismul sa manance bine si sa nu-i mai fie foame aiurea. Dar e greu de respectat. Presupune mancatul in timpul zilei. Si mancatul foarte bine. Ca seara sa te saturi cu ultima masa.

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru Kriss96):

O da si nu pot bea ceaiuri pentru ca merg des la toaleta, intr-o dimineata mi-a venit rau am lesinat, din cauza stomacului...de la foame.Si sincer nu pot manca, efectiv nu pot.

| Kriss96 a răspuns (pentru FatFrumosDinLacrima):

Mananca noaptea si gata. E asa rau? laughing Pana la urma sunt si obiceiuri mai bizare. Atatat timp cat mananci calumea, nici nu conteaza la ce ore. Ca alta solutie nu prea mai ai. Poate doar un medic nutritionist daca vrei sa consulti. Dar o sa-ti faca un plan alimentar si o sa te forteze sa papi foarte bine ziua. Deci mai bine nu.
Ma gandesc ca poate ai aciditate crescuta la stomac. Lactatele provoaca aciditate. Iar tu mananci iaurt. Si doua.

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru Kriss96):

Oh OK.Mersi pentru tot! happy

11 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Încearcă să-ţi schimbi stilul de alimentaţie. De exemplu, poţi mânca două felii de pâine prăjită cu unt, sau peşte la grătar cu legume, cartofi copţi, să fie ceva mai consistent. Fă-ţi şi un ceai cu multă lămâie apoi, şi cu siguranţă vei dormi bine.

Pa-pa.

| FatFrumosDinLacrima explică:

Deci eu mananc o farfurie de piure, orez etc etc. si 2 iaurturi mici.La ora 10:30 mananc de obicei!

| luckkky a răspuns:

Ai incercat fara iaurt seara? mai bine o cana de lapte cald...zic si eu, nu ma pricep

| Trandafir_Radu_1980 a răspuns:

Salut! Gasesti informatii complete despre slabire pe Sportaholic www.sportaholic.ro

| RuxyBuhoci1994 a răspuns:

Pai seara, sa zicem ora 8:00, ai putea sa bei un ceai calmant ca sa dormi mai bine.