| XYXYXYZ a întrebat:

Ce se intampla daca nu vreau sa fac vaccinul obligatoriu DT?(in afara de faptul ca pot face bolile)
Au inceput campania de vaccinare, insa eu nu vreau sa il fac... asistentele au spus ca este obligatoriu.Pot sa ma oblige cumva sa il fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Draga mea, acest vaccin te va feri in viitor de 3 boli mortale: difteria, tetanosul( nu e eradicat si poti sa-l faci foarte usor daca te ranesti) si tusea convulsiva. Singurul motiv pentru care cred ca nu vrei sa-l faci ar fi teama de injectia in sine. Gandeste-te la beneficii si treci peste aceasta teama inutila.

2 răspunsuri:
| kytty12 a răspuns:

Eu am pus-o pe mama sa se duca la medicul de familie pe care sa scrie ca esti alergica.

| kytty12 a răspuns (pentru kytty12):

Scuze am vrut sa criu ...sa te duci la medicul de familie sa ceri o scutire