| anonim_4396 a întrebat:

Ce simptome are strabismul miopic? Pot suferi de asa ceva daca vad in ceata uneori, sau ca involuntar aproprii mai mult telefonul decat de obicei de fata, sau ca ma ustura ochii ma dor.Sau cand privesc ceva drept uneori am impresia ca ochii ii am un pic in partea stanga.Si cand ii am obositi si clipesc, imi vine sa-i duc in toate partile, si chiar ii duc, unul imi vine sa il dau in jos si celalalt in sus, mama mi-a spus ca e doar un tic. pana acum nimeni nu mi-a spus ca as avea ceva la ochi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zazy a răspuns:

Buna. Nu sunt un anumit doctor ca sa îți pot oferi informațiile de care tu ai nevoie, raspunsul meu având o valoare orientativă.
Probabil ai mici probleme cu ochii, însă nu așa grave. Eu ți-aș recomanda un consult specializat, pentru a fi sigur. Dacă evzi în ceață, probabil că ești mioapă/miop, însă nu e grav. Vei purta ochelari dacă e necesar, și vei ține cont de sfaturile medicului oftalmolog.
Și eu sufăr de miopie, încă din clasa a 4-a. Am mers la oftalmolog doar pentru că vedeam în ceață, și într-adevăr am purtat ochelari ceva timp. Acum port lentile de contact, și mă simt foarte ok. Totul depinde de tine. happy Sper să fi bine, și îți doresc multă sănătate. Ai grijă, nu mai aștepta vreo invitație, mergi de urgență la medicul oftalmolog, fiindca e posibil sa ai probleme. Nu vreau sa te sperii, iti vreau binele. O zi bună!

| anonim_4396 explică (pentru Zazy):

Pai ma gandesc ca imi trece daca las laptopul mult timp. pe mine nu vazul in ceata ma deranjeaza. si ca mereu cand stau pe telefon observ ca il tin prea aproape de ochi, desi vad foarte bine si daca il tin mai departe. Dar mereu il apropii involuntar.