| AvalohAlyn a întrebat:

Cine răspunde dacă pățim ceva rău de la vaccinul asta? Au murit oameni și în România și în străinătate de la el.Si o doctorita româncă a făcut AVC..deci cine răspunde dacă avem reacții adverse grave? Nimeni,bineînțeles, nici guvernul nici producătorul că așa e în viața asta nedreapta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca iei o aspirina sau un paracetamol si crapi cine raspunde? Exact, nimeni. Pe de alta parte, daca esti normal la cap, ai date statistice privind MILIARDELE de vaccinuri facute pana acum la nivel global si reactiile adverse care pot fi corelate in mod direct. Bonus - bunicul unui prieten, 89 de ani, sonda urinara, cancer, s-a vaccinat. Omul e bine-mersi. Ai mei de curand si-au facut doza 3 de Pfizer, amindoi cu probleme de sanatate medii (tata cu tiroida, operat si e pe medicatie pana da coltul, mama cu astm si o duzina de alergii, 66 si 67 de ani). Doi dintre vecinii mei de etaj, peste 70 de ani, sot si sotie, ambii cu probleme cu inima, el are si probleme de coagulare... guess what? S-au vaccinat amindoi, au avut de curand Covid, s-au tratat la domiciliu, au scapat cu bine. Vaccinul e un medicament de sinteza, e injectabil, normal ca exista si unele reactii adverse care pot duce pana la deces. Procentul lor e totusi infim, iar beneficiile se pare ca depasesc cu mult riscul.

| Hope1992 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu am putut totusi sa nu raspund. Procentul e totusi infim? Serios?
Daca iei un paracetamol si ai reactii adverse grave, dar inca esti in viata ii dai in judecata si poti castiga cu un procentaj destul de mare.
Si la primele 2 intrabari puse de mine, daca ti-ar fi murit cineva apropiat crede-ma ca pentru tine era ca si cum ti s-ar fi prabusit cerul in cap. Te durea undeva daca sute de mii de oameni traiesc mai bine, pentru ca fiecare om tine la viata lui si la oamenii dragi si are dreptul sa aleaga singuri daca isi asuma riscuri sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Hope1992):

"Daca iei un paracetamol si ai reactii adverse grave, dar inca esti in viata ii dai in judecata si poti castiga cu un procentaj destul de mare." Da exemple, te rog.
Daca mi-ar fi murit cineva apropiat mi-ar fi murit cineva apropiat. Decit sufocat de Covid, cum cu siguranta s-ar fi intimplat daca facea boala, mai bine repejor de la reactiile adverse fatale care sunt la fel de posibile ca sa te trasneasca fulgerul. Serios, acum, da un procent, te rog, daca ai vreo sursa. La Aspirina si Paracetamol sunt mii de cazuri documentate si nu se face atita tam-tam. Aici e treaba de probabilitati si statistica.
P.S. Sustin intru totul libertatea de a alege, cu o conditie - sa se legifereze naibii clar - statul iti ofera din asigurarile alea pe care le platesti un vaccin gratuit. Il refuzi fara a avea motive medicale serioase (exista afectiuni rare la care astia habar nu au ce se poate intampla, nu zic nu, acolo mai bine ii lasi pe oameni in pace), atunci NU AI DREPTUL LA TRATAMENT DE SPECIALITATE ATI, iar daca ajungi la spital totusi si nu ai nevoie de intubare, platesti spitalizarea pana la ultimul leu. Ti-ar conveni?