| BlondaThaRozalieSuperbaBlingBlingBarbieHotHot69 a întrebat:

Conopida cu maioneza este sanatoasa?
Care este cel mai sanatos fruct?
Dar legume?
Ciocolata neagra e sanatoasa?
Curmalele?
Laptele?
Mai are rost sa beau lapte sau la 15 ani nu mai cresc in inaltime?
Pot sa tin regim la 15 ani sau ii afecteaza cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Conopida e sanatoasa, maioneza nu e prea buna pentru ficat
fructele toate sunt bune, dar nu multe ca nu-i bine
cioalata neagra care are 80% cacaco e foarte buna si pentru creier
curmalele sunt excelente, sunt laxative naturale,au fier,magneziu, proteine etc
nu s-a dovedit ca laptele ar avea un efect, de fapt in usa oamenii sufera de boliile de oase desi astia beau cel mai mult lapte, cica de la varsta laptele numai este asa efcicent, bine nici nu este lapte natural in comert si otravuri
cu fructele nu s-a dovedit ca cine le consuma are un sistem mai bun imunitar sau ca traieste mai mult, din contra unele vitamine fac chiar rau
eu azi am mancat curmale sunt ok doar ca ingrasa

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bine că n-ai mai pus vreo 10 întrebări rolling on the floor

1. Conopida cu maioneză nu este prea sănătoasă ( din cauza maionezei ) - oricum, NU se consumă des/în exces!

2. Majoritatea fructelor sunt sănătoase; preferabil să fie din "producţie proprie" ( de la ţară ) şi pomii să NU fie stropiţi cu diverse chimicale happy

3. La fel, toate legumele sunt sănătoase...

4. Ciocolata neagră este mai sănătoasă decât celelalte cu diverse arome.

5. Curmalele sunt ok.

6. Este indicat să consumi lapte şi produse lactate ( crude - brânzeturi, etc. ) indiferent de vârstă!

7. NU se ţine "regim" decât dacă este recomandat de medic pentru o anumită afecţiune!
NU se ţin diete ( de nici un fel )!

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

pe rand:
- conopida cu maioneza: doar conopida e sanatoasa.
-toate fructele sunt sanatoase atata vreme cat mananci variat.
-de asemenea toate legumele sunt sanatoase atata vreme cat variezi si nu mananci unul sau doua. Daca bagi si nuci incepe sa se apropie de perfect
-ciocolata neagra - depinde de canalul de stiri la care te uiti. Unii spun ca da datorita unor substante. Eu ma uit la alt canal de stiri si acolo se spune ca nu este buna deoarece contine teobromina xare este una dintre substantele care scot calciul din oase. In plus mai contine si o serie de substante chimice, zahar si alte astea. E mai buna decat ciocolata chioara, dar la riscurile pe care le presupune e mai bine sa te lasi de ea.
- curmalele: daca sunt proaspete sunt foarte bune. Daca insa sunt uscate va trebui sa te uiti cu atentie la cantitatea de zahar folosita si ce alte chestii mai au.
- laptele: la celalt canal de stiri la care ma uit eu, laptele, branza, oualele si carnea nu ar trebui sa intre in gura, daca tii sa fii sanatos. Lactatele in special ar trebui sa le eviti. E adevarat, ar avea calciu dar este absorbit foarte putin. in plus vine cu o groaza de alte probleme.

Pt informatii cauta pe net materialele video de la blogul oficial al dr Calin Marginean. Daca il asculti o sa te mai gandesti un pic daca sa bagi sau nu in gura asa ceva.

Personal lapte nu are nici un sens sa bei.

Tu ar trebui sa mergi la un endocrinolog sa vada in ce stare esti si ce probleme hormonale ai putea sa ai.

De asemenea poti sa ceri si un tratament hormonal de crestere.

E bine sa mergi acum sa te vada doctorul si sa stabilesti cu el un tratament.

Depinde de regim. In principiul regimurile care restrictioneaza mancarea doar pentru anumite grupuri de alimente nu sunt recomandate deloc, deoarece ar putea sa aiba efect asupra ta.

Poate un nutritionist sa iti explice mai bine. Si cred ca e mai sanatos sa faci asa decat sa asculti cine stie ce dieta cu vata si alte tampenii.

| Kriss96 a răspuns (pentru cristimihailov):

Alte tampenii ar fi ceea ce ai scris tu mai sus legat de lapte.

| cristimihailov a răspuns (pentru Kriss96):

Si de ce consideri ca sunt tampenii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate fructele sunt sanatoase la fel si legumele, laptele e foarte sanatos si trebuie consumat aproape zilnic cat despre inaltime depinde de organism, poate cresti mai greu sau poate ai crescut destul si da, poti tine regim la 15 ani dar trebuie sa stii ce regim sa tii incat sa si slabesti dar sa te simti si in forma si sa ai capacitatea sa te si dezvolti. Cat despre ciocolata neagra, niciun tip de ciocolata nu e sanatos insa noi oamenii o consumam pentru ca ne place, conopida este foarte sanatoasa, la urma urmei e leguma dar nu stiu cu maioneza...
Cam atat, restul nu stiu...
FUNDA?happy

| Kriss96 a răspuns:

Ce nume ai. La fel de incult ca intrebarea si personalitatea ta.
Cel putin intrebarea cu laptele nu o inteleg. Nici macar nu scrii corect.
Cred ca toata lumea stie ca fructele si legumele sunt sanatoase.
Uite un pont personal invatat de la o nutritionista: nu manca fructele seara pentru ca au zahar. Natural, dar tot zahar este. Frcutele in prima parte a zilei. Legume poti manca si la 3 dimineata.
Evident ca maioneza nu este sanatoasa. Este extrem de nesanatoasa de fapt. In special aia din comert. Combina tu conopida cu maioneza si faci o bomba calorica.
Ciocolata neagra da, e sanatoasa si chiar recomandata in cantitati moderate.
Curmalele ingrasa. Ia-ti gandul.
Laptele e o sursa importanta de calciu. Nu zice nimeni ca poti consuma 2 litri pe zi,dar un pahar nu are nimic. Si da,ai nevoie de calciu toata viata. Nu e vorba de crestere,e vorba de tot organsimul tau. Nu ai auzit de cadere de calciu? Nu e prea placut.
Din nou,regimul nu tine de nicio crestere. Doar ca,daca ti regim din ala draconic o sa ai lipsa de vitamine, n-o sa te mai ti pe picioare, o sa-ti cada parul, o sa ai unghii urate etc.
Un regim sanatos pe de alta parte te-ar ajuta foarte mult atat pentru slabit cat si pentru sanatatea ta. Si asta inseamna mancat echilibrat, putin si des. Sigur ca regimul sanatos nu include 2 ciocolate pe zi, cola cat cuprinde si cartofi prajiti cu maioneza.