| LaviniuA a întrebat:

Cred ca-s deprimata. Azi nu am putut sa merg pe strada. Voiam sa-mi pun fularul pe fata ca sa nu trag aer rece, ca ma doare in gat, dar transpiram de la fular. Nu am mai mancat nici inghetata si asta m-a intristat.

Cred ca orasul asta imi face rau. Oamenii sunt prea tristi, afara de tineri, care parca sunt in lumea lor ca intr-o transa.

Zilele sunt foarte scurte si nu prind decat vreo 3-4 ore de lumina.

Cum sa fac sa ma simt bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu când nu am putut să merg pe stradă, m-am internat. Când am ieșit, m-am simțit bine. De-primarea se tratează. În special cu mișcare.

| Frank51 a răspuns:

De ce nu prinzi lumină?

| LaviniuA explică (pentru Frank51):

Pai apune pe la 4-5 si ma trezesc pe la 12-1

| Frank51 a răspuns (pentru LaviniuA):

Păi de ce nu faci în așa fel încât să poți ieși pe afara?

Eu mă trezesc pe la 8, fac o baie, la 8:30 pornesc la muncă, merg pe jos 3km până la birou, stau ce stau pe acolo, pe la 13 plec și vin acasă tot pe jos încă 3km, ajung acasă și mănânc, după care plec la cursuri tot pe jos, mă plimb prin oraș încolo și înapoi.

Eu mi-am făcut programul astfel încât inevitabil merg pe afară, chiar prin parcuri și exclusiv doar pe jos.

| LaviniuA explică (pentru Frank51):

De ce mergi atâta pe jos? Pierzi prea mult timp? Nu e mai usor sa meri la sala și sa alergi distanța aia?

| Frank51 a răspuns (pentru LaviniuA):

Pentru că nu suport să fac exerciții fizice în interior, la sală obișnuiam să merg regulat, acum însă merg foarte rar, îmi fac mișcarea pe afară.

| blackann a răspuns:

Nu mai face misto, laviniana laughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

N-auzi ca n-a mancat inghetata? laughing

| LaviniuA explică (pentru blackann):

Hopa. esti utilizator avertizat. De ce?

| blackann a răspuns (pentru LaviniuA):

Ca m au raportat patricia cu prietenii ei laughing)

| Iepuroi a răspuns (pentru blackann):

Nu cred laughing), cred ca Ii place orea mult de tine big grin

| blackann a răspuns (pentru Iepuroi):

Imi da mesaje ca m-a blestemat, "mi-a pus blestem la God" rolling on the floor saraca

| Iepuroi a răspuns (pentru blackann):

Aoleu rolling on the floor) ai grija sa nu facă o păpușă voodoo.
Hai că asta m-a făcut să râd pe ziua de azi. big grin

| LaviniuA explică (pentru Iepuroi):

Cine bre?

| Iepuroi a răspuns (pentru LaviniuA):

Patricia, bre

| LaviniuA explică (pentru Iepuroi):

Aaa n-o cunosc

| blackann a răspuns (pentru Iepuroi):

A zis ca o sa stiu cand se intampla ca e blestemul ei si sa nu ma mir, ca i-au sters ei niste intrebari (care nu erau intrebari, erau relatari) si e din vina mea. rolling on the floor)

| Iepuroi a răspuns (pentru blackann):

rolling on the floor) Pokemonii de pe acest site sunt amuzanti

| haileewatson a răspuns:

Iti gasesti un job, un hobby impreuna cu un prieten, iei vitamina D si mergi la sala.

| DovleacTurbat a răspuns:

Așteaptă să vina vara, vei avea peste 12 ore de lumina happy

| Andreea_Deea_1999_quMo a răspuns:

Încearcă să îţi găseşti o persoană cu care să-ţi consolidezi o relaţie. Te ajută enorm să treci peste greutățile din viaţă. Sper să te ajute.

| Iepuroi a răspuns:

Încearcă să îți găsești oameni pozitivi si nu o să te mai simți așa deprimata, poate ai hobby-uri unde poți sociala cu ei happy, daca nu îți plac că oamenii sunt prea posomorâți poți încerca să vb cu tinerii care zici că sunt hiperactivi big grin

| MihailVeteranu a răspuns:

Nu mai gândi negativ despre tine, ești femeie! Am avut și încă am tabieturile tale pe care le-am observat din întrebările tale, nopți nedormite etc.
Contează starea de spirit pe care o am, acum pana in 6 trebuie sa fiu la munca.Sunt obișnuit sa merg și nedormit.
Spun ca fumez o tigare și ma pun in pat și așa tot trec orele, în primul rând ce vârsta ai? Daca muncești, sau cum stai cu prietenele tale.
Din întrebările tale am văzut ca ți se repeta acest obicei noapte de noapte și nu e bine, ești fată lasă grijile, noi bărbații trebuie sa ducem greul nu voi.

| MihailVeteranu a răspuns:

Ca sa Îți faci o idee nu ești singură, sunt poate sute de mii in toată țara asta sau chiar milionu cu insomnii.
Prinzi 3-4 ore de lumina fiind ziua scurta, și te deprima când vezi ca te culci noaptea și te trezești tot pe bezna.
Încearcă sa îți faci o relație cum a spus utilizatoarea Andreea, vorbește cu persoane apropiate, familie etc.Ieșiți in oraș.

| LaviniuA explică (pentru MihailVeteranu):

Nu am insomnii... dorm peste 10 ore. E un oras trist n-am ce face.