| 26Mihai a întrebat:

Credeti ca se pot slabi 25 de kg in 18 saptamani? Rog sa nu faceti glume proaste

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

E periculos, discuta cu un medic.

| Bizon95 a răspuns:

happy
am 11 ani si 32 de kg, pot slabi 25 de kg... EVIDENT CA NU
am 49 de ani si 250 de kg, pot slabi 150kg... EVIDENT CA POTI!

da mai multe detalii, varsta, inaltime, greutate, etc.

| ConnorRK800 a răspuns:

Da, dar slabitul difera de la o persoana la alta. De exemplu, daca ai 130 kg, 1.90 metri inaltime (in caz ca nu stiai, si inaltimea joaca un rol important in slabit - daca masa corporala e mai mare, corpul tau va necesita mai multa energie, asta insemnand un metabolism crescut) poti slabi, cu usurinta, estimativ, 27 (1. 50kg/saptamana) kilograme daca urmezi o dieta hipocalorica si executi corect exercitii calistenice si cardiovasculare timp de 1 ora pe zi. Afland numarul de calorii de care corpul tau are nevoie de a-si mentine greutatea, scazi numarul respectiv cu 700, calorii pe care le vei arde zilnic. Pe langa asta, se mai adauga si caloriile (exemplu: 450-500) pe care le arzi in timpul antrenamentului: 700+450=1150 calorii arse pe zi, 1150x7=8050 calorii arse/saptamana (3500 calorii arse = 0.5kg).

| ConnorRK800 a răspuns (pentru ConnorRK800):

Iti recomand acest site pentru a afla, estimativ, de cate calorii ai nevoie pentru a-ti mentine masa corporala: www.calculator.net/bmr-calculator.html