| Andreea930 a întrebat:

Cu ce pot scapa si eu de matreata? folosesc sampon heand shoulders de urzica, si un balsam de la Botanic Therapy pentru caderea parului! dar tot imi mai cade par

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Caderea parului, poate fii provocata de un dezechilibru hormonal si pentru asta, este indicat sa mergi la un endocrinolog, pentru investigatii si tratament medical adecvat.
Cat despre matreaza, trebuie sa ajungi la un dermatolog, fiind probabil vorba de o dermatita seboreica.
Ideal ar fi fost sa folosesti toata gama Head&Shoulders, atat sampon cat si conditioner (balsam) ca sa scapi de matreata, pentru ca samponul de urzica poate sa intretina matreata, desii tu-l folosesti impotriva caderii parului, care oricum nu-ti ajuta.

| Andreea930 explică (pentru Violleta2022):

Ce este dermatita?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea930):

Ai aici explicatia:
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Iar "matreata", este produsul "dermatitei seboreice".

| Andreea930 explică (pentru Violleta2022):

La Farmacie am să întreb de un șampon bun

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea930):

Te-am trimis la medic, nu la farmacie!
Farmacistul nu are calitatile unui medic sa te consulte si sa decida ce produse sau medicatie ai nevoie, doar un medic poate face asta, in urma unui consult sau a unor analize medicale.
Dar farmacistul poate sa-ti vanda cele mai scumpe produse din farmacie, cu cele mai bune intentii, doar pe ceea ce crezi tu ca ai sau ii ceri, ceea ce, de cele mai multe ori, este gresit si nu revolva problema.
Pacat ca te tratezi dupa ureche! Si te mai miri de ce continui sa ia matreaza sau de ce continui sa-ti cada parul...
O analiza medicala facuta de un medic si un tratament adecvat, ti-ar pune la punct problema hormonala pe care o ai acum, care nu se va vindeca singura daca o neglizezi, dimpotriva, se poate agrava.

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca revalid pentru caderea parului sau cauta la aceeasi marca pentru ca au si pentru caderea parului si pentru matreata in special in supermarket-uri.

| Andreea930 explică (pentru MihaiNicu23):

Botanic Therapy l-am luat din profi! Revalid se poare găsi și la farmacie?