Întrebare recomandată | GabyDany a întrebat:

Cum as putea deveni vegetarian? Urasc faptul ca mananc niste SUFLETE. Si ce nu am voie sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Vegetarian e destul de ușor sa fii, pur si simplu nu te atingi de carne, dar daca te referi la vegan( multa lume le încurca), in acest caz nu mananci nimic ce provine de la animale, strict legume, fructe si înlocuitori de lactate(lapte de cocos, lapte de soia, brânză tofu, etc), sau inlocuitori de carne (soia).
E drăguț ca te gândești la animale, etc., adică si eu am fost 1 an vegetariana, dar ai grija de sănătatea ta. In general organismul iti cere proteine, grăsimi, si alte vitamine (fier, etc) care se gasesc in carne si nu poți sa le înlocuiești. Dar decizia îți aparține!
Pentru mai multe detalii citește aici:
http://vegetarianclub.net/cum-devii-vegetarian/

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

E misto sa mananci suflete

| PeFuga a răspuns:

Cand ajunge in farfuia ta e doar carne animalul ala, nu mai e suflet. Si animalul e omorât fie ca il mănânci tu, fie ca îl mănâncă altul. Iar daca nu îl mănâncă nimeni, merge la fabica, e prelucrat si devine hrană uscata pentru animalul tau de companie.

| Petru1123 a răspuns:

Iti pui asta in cap, ca nu mai vrei sa mananci carn si respecti chestia asta.

| GabyDany explică:

Eu si asa mananc foarte rar carne big grin

| 시모나 a răspuns:

Uite, te ajut cu un ghid despre alimentele și vitaminele lor. http://inourishgently.com/every-single-nutrient-vegan/

| Una_1059 a răspuns:

Sa mananci carne este absolut normal, contribuie la crestere. Daca mananci numai fructe si legume, n-o sa ai o alimentatie echilibrata. Nu trebuie sa iti fie mila. Sunt animale care sunt crescute special ca sa fie taiate! happy

| 시모나 a răspuns (pentru Una_1059):

Carnea nu-i necesară omului. Proteinele se găsesc și în legume, dar nu în cantități mari. Mai bine își cumpără suplimente de b12 și calciu decât să se îndoape cu carne de animal. Te-ai uitat la Earthlings? Cred că ar fi cazul.