| AvalohAlyn a întrebat:

Cum îți găsești rostul /sensul in viață când suferi psihologic poate chiar cronic(de mult timp)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Sa muncești. Cred ca ti s-a mai spus. Sensul unui om este sa lupte pentru supraviețuire. Nu face asta, ajunge să se gândească la moarte si asta il afundă mai tare in frica. Devine un cerc vicios.

| NGheorghe a răspuns:

Dar nu este nicio legatură între "găsirea sensului" (ceea ce înseamnă sa alegi sa practici mult ceea ce îți place mate: fizica, biologie, muzică, trucuri de magie, etc etc) si "suferință" care de fapt este un motiv inventat de a nu face nimic.
Apropo, suferința ta cea psihologică ( si cronică) are o cauză pe care nu o precizezi, de ce oare? Da, altii se distrează si tu nu — dar poate acei altii au activități productive si tu nu; sau poate altii arată ca se distrează foarte mult, enorm chiar si tu... suferi deoarece esti prea credul, in loc sa te intrebi: oare chiar se distrează? poate sunt hoți neprinși ce își cheltuie rapid "prada" si care vor suferi mai rău ca tine când "prada" li se termină, pe lângă faptul ca se gândesc non-stop ca pot fi prinși, si tremură de le faci o glumă proastă cu poliția, inspecții, etc

| QElenaBoghiu a răspuns:

Viata inseamna asumarea responsabilitatii de a gasi raspunsuri juste la sarcinile pe care aceasta ni le traseaza. Sarcinile si sensul vietii difera de la om la om, tocmai de aceea este cu neputinta sa definim sensul vietii la modul general.

A trăi înseamnă a suferi, iar a supravieţui înseamnă a găsi un sens în suferinţă. Dacă există vreun rost în viaţă, atunci trebuie să existe un sens şi în suferinţă, şi în moarte. Dar niciunul dintre noi nu poate spune altuia care este rostul respectiv. Fiecare dintre noi trebuie să descopere acest lucru pentru sine însuşi şi trebuie să accepte responsabilitatea pe care i-o deleagă propriul răspuns

| Jigokunokishi a răspuns:

Mai intai incepi prin a-ti rezolva problema, apoi cunoscandu-te pe tine si lumea din jur vei gasi sensul, daca il cauti cu adevarat happy