| Andrada98_3943 a întrebat:

Cum pot sa ma abtin sa mananc dulciuri si sa beau suc in exces pentru ca de la un timp de vreme parca sunt dependenta si as vrea sa duc un stil de viata mai sanatoas dar sa si slabesc un pic pls ajutati-ma promit ca

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alex1997fun a răspuns:

Incearca sa te abtii de la ele cateva zile.In acest timp trebuie sa mananci cat mai multe fructe,legume.
Pentru slabit:Nu manca seara, incearca sa alergi undeva in aer liber(parc, stadion).
Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

10 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,

Nu există o rețetă,trebuie să ai multă voință și trebuie să mănânci cantități mici,diversificare și cât se poate de sănătoase.
Nu îți pot prescrie alimente pentru că depinde de fiecare matebolism,dar îți dau un sfat cheie. Începe acel stil de viață sau dietă,cum vrei să o numești,ușor-ușor pentru că schimbarea așa de bruscă duce la îmbolnăvire și nu cred că ai vrea.
Nu te gândi că în câteva zile slăbești sau gata,ai un stil de viață sănătos.
Dacă nu ai rezultate nu trebuie să îți pierzi speranța.
Cel mai bine este să mergi la un nutriționist pentru că așa poți afla mai multe și îți va da o dietă sau un stil de viață sănătos pentru organismul tău.
Poți căuta și pe internet și îi poți scrie unui nutriționist.
Cel mai important este ca un stil de viață sănătos și bine stabilit să fie însoțit de un sport care te pasionează,cel puțin jumătate de oră pe zi. Nu contează ce fel de sport este,contează să fie sport,să te simți relaxată și bineînțeles să îți placă.
Dacă ești chiar tu în avatarul de pe site eu zic că nu ai nevoie de o dietă,dar stilul de viață sănătos este necesar pentru absolut toți dintre noi.
Dacă nu ai ambiție și voință,îți spun clar și răspicat,să fie foarte clar că nu faci nimic.
Gătește-ți sau să îți gătească mama mai mult crud,nu prăjeluri și tot felul de prostii din comerț.
Încearcă să consumi multe fructe și legume dar ai grijă cum le alegi,în zilele noastre ne pot face rău.
Un punct important este și consumarea de lichide,dar nu crede că mă refer la renumitul pepsi sau fanta. Mă refer la apă, cea mai bună. Este bun și un suc de fructe natural, nu din comerț.
Sper că te-am lămurit și te-am ajutat îndeajuns.

Mult succes!
Te pup!

| BRG a răspuns:

Poți bea și mînca dulciuri, dar fără zahăr, e greu să renunți la astea.

| iuli a răspuns:

Si eu consumam intr-o vreme multe dulciuri si mult suc. Cand am realizat cat sunt de daunatoare am inceput sa inlocuiesc dulciurile cu fructe, iar sucurile cu ceaiuri.
Nu o sa poti sa faci lucrul acesta din prima. Incerca sa reduci cantitatea de dulciuri treptat si la fel si cu sucul.
Gaseste niste ceaiuri care sa-ti placa, indulceste-le putin(de preferat cu zahar brun sau chiar cu miere pentru ca sunt mult mai sanatoase), lasa-le la racit si poti sa le bei ca si cum ar fi sucuri.

| CodrutM a răspuns:

Cand vezi ceva si iti este pofta, ridica tricoul, admira-ti burta, da-ti doua palme si sigur iti trece...
Insa din avatarul tau nu pari grasa. Daca intr-adevar tii la problema asta, te vei abtine.

| push2gl a răspuns:

Incearca sa mananci mai multe fructe ca desrt, tin si de sete, contin vitamine etc

| Cocodrilo a răspuns:

Zaharul, fara sa fie direct un dusman al organismului, activeaza o dependenta. Dependentele sunt localizate in creier si actioneaza prin mecanisme chimice. Asa ca acesta (creierul) lupta impotriva ta - trebuie sa inveti sa-l pacalesti.

Un lucru minim care poate fi facut este sa te intelegi cu familia sa nu aduca bauturi dulci si dulciuri in casa. Nu cumpara nici tu. Bauturile dulci trebuie elminate de tot - nu e nicio paguba. La fel trebuie sa eviti si dulciurile fara zahar ("light") pentru ca aduc si ele creierul in stare de turbare. E un inceput...

Partea a doua este cam 30 minute de miscare pe zi. Evita masina, autobuzul (coboara cu 2-5 km mai devreme de destinatie si continua pe jos), urca si coboara scarile pe jos (fara lift, fara scari rulante). Daca nu ai facut asta pana acum pra mult va parea greu. Dar te obisnuiesti. Spun asta pentru ca in Ro masina e o religie.

Foarte probabil ca stii deja toate lucrurile astea. Nu trece in extrema cealalta sa disperi. Putin dar bine. Succes!

| Cocodrilo a răspuns:

Chiar daca nu esti,,grasa" ceeace am scris mai sus nu iti face decat bine. Diversele,,diete" pot fi insa periculoase si nu trebuie luate aiurea. S-ar putea sa nu fie nici cazul. Nu te,,isteriza" cu slabitul, nu o face doar la,, comanda" vreunui prieten care are in cap o idee fixa de cum trebuie sa arati.

In privinta,, sucului" e bine de taiat DE TOT de pe lista, nu redus. Apa, in loc. Nu e absolut nicio pierdere sau risc pentru sanatate.

Noile obisnuinte se stabilizeaza cam dupa 1-2 saptamani.

| Cocodrilo a răspuns:

O corectie: am scris,, minim 30 minute de miscare pe zi".
CAM 30 minute de miscare pe zi (daca nu faci sport, antrenamente). Lumea nu are timp sa faca toata ziua miscare. Asta e... Trebuie sa vanezi ocaziile,, gratuite" prin casa si cand esti pe afara.

| ovidius a răspuns:

1.Primul pas pentru a opri consumul produselor amintite de tine e să NU le mai cumperi. Dacă nu le mai ai în preajmă, nu vei fi tentată să le consumi.

2. Dacă vrei stil de viaţă sănătos, evită următoarele categorii de produse: margarină, cremvusti, orice tip de salam/cârnaţi, sucuri acidulate dar şi cele "naturale" (naturale sunt doara alea ce ies din storcătorul de fructe), energizante & cofeină, chipsuri, dulciuri cât mai puţine. Iar hrana să fie CÂT MAI PUŢIN preparată termic. Înlocuieşte mâncările gătite la tigaie cu cele gătite la cuptor. Te asigur că sunt la fel de gustoase.

Asta ar fi un început.
Iar pentru slabit: plimbare zilnică minim 5km (venit de la serviciu/şcoală pe jos, umblat prin oraş pe jos etc - într-o zi se adună).

Sper că ti-am fost de folos.

| NothingToEat a răspuns:

Daca vrei neaparat asta trebuie sa te mai abtii! si daca vrei sa slabesti trebuie sa tii o cura de slabire si sa faci sport.