| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri?(Vreau ceva eficient)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei la ora actuală. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se dă fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Dar cel mai bine ar fi să consulţi un dermatolog.
Succes.

| justitiarul a răspuns (pentru NOname):

Noname stiai ca Zineryt este un antibiotic care se obtine doar pe baza prescriptiei medicale? Uite ce scrie in prospect"Acest medicament v-a fost prescris de medicul dumneavoastra. Urmati cu strictete indicatiile acestuia. Daca aveti intrebari consultati medicul sau farmacistul. Nu dati medicamentul dumneavoastra altor persoane, nu utilizati medicamente de la alte persoane.
Asigurati-va intotdeauna ca folositi medicamentul corespunzator. Nu pastrati medicamentele de care nu mai aveti nevoie. Nu aruncati medicamentele pe care nu le mai folositi, ci returnati-le farmacistului. Insotiti plangerile intotdeauna de numarul lotului produsului "
http://www.procto.ro/zineryt/ Asa ca ai grija ce "prescrii" ca nu ai calificarea necesara din cate stiu.
Nu e chiar greu sa facem copy-paste! Nu Noname?

| IMC90 a răspuns (pentru justitiarul):

Teoretic, practic nu. Si cum conteaza practica si nu teoria...

10 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Depinde de forma, gravitatea si intinderea acneei pe care o ai. Nimeni nu poate sa-ti dea un tratament corect fara sa te edxamineze si sa stabileasca forma de acnee de care suferi. Poti suferi de o forma usoara, unde cu o igena stricta si aplicand pe fata niste creme/unguente/lotiuni se poate trata, sau poti suferi de o forma severe, unde fara un tratament serios, pe cale generala (nu numai aplicand lotiuni topice) nu te vindeci. Este deci ideal sa consulti dermatologul, ca sa stabileasca forma si gravitatea acneei tale, inainte sa poata da un tratament.

Pentru cultura ta generala:

Tratamentul acneei incepe cu topice (peroxid de benzoil (Brevoxil-denumire comerciala), adapalen) urmat de tratament cu antibiotice, si in ultima instanta terapia cu isotretinoin; acest fapt se datoreaza costului mai mic si efectelor secundare mai reduse ale celorlalte terapii.

| justitiarul a răspuns (pentru IMC90):

Am vazut reactii alergice extrem de urate la medicamente recomandate la coltul blocului.
Unde mai pui cresterea rezistentei anumitor bacterii,tocmai datorita faptului ca antibioticul in Romania se lua pana acum cu pumnul, pentru orice fel de afectiune.
Hai sa educam tinerii sa aiba o mai buna relatie cu medicii, nu sa intre pe un site si sa li se recomande tratamente la intamplare!

| IMC90 a răspuns (pentru justitiarul):

Asta am zis si eu, sa se duca la medic si sa-i evalueze starea acneei, fiindca nimeni nu poate sa prescrie un tratament fara sa vada mai intai despre ce este vorba.

Spre exemplu, in cazul acneei nodulochistice, tratamentul topic nu este suficient. Eu nu am de unde sa stiu ce fel de forma de acnee are el, si apoi ma injura ca ce i-am dat nu functioneaza big grin

| Minnie a răspuns:

Sapun cu sulf

| hummer24 a răspuns:

Da, si sapunul cu surf este bun insa sa nu-l folosesti prea des pentru ca usuca pielea rauwinking

| alexiaa a răspuns:

Clar cu Zynerit, se da si gratuit daca ai reteta de la medicul de familie. Daca nu e undeva in jurul sumei de 30 de roni.

| Rapunzell a răspuns:

Iti recomand cu caldura sapunul natural "Salvie si Propolis" de pe www.efrumuseti.blogspot.com Eu nu am cosuri, dar din cand in cand imi mai aparea cate un "gandac" pe fata. De cand folosesc acest sapun nu am mai avut probleme. Fireste, in functie de tipul de ten, iti alegi ce sapun vrei de acolo. Eu am testat mai multe si sunt chiar reusite.

| someonelikeu a răspuns:

Zinerit al iei de la farmacie si este foarte bun