| DeCeMaiContează a întrebat:

Cum pot scapa de teama ca as avea diabet? Sunt foarte speriat.Peste fix o saptamana ma duc sa-mi fac analize si mi-e super teama de rezultate.Pana acum o saptamana mancam super nesanatos:multe chips-uri,sucuri, pizza foarte des, lasagna si alte tampenii.Dar mancam si foarte multe banane si mai beam si apa din cand in cand.Mai trebuie sa mentionez ca in timpul scolii eram foarte stresat si am auzit ca stresul creste glicemia.De o saptamana am inceput sa mananc mai sanatos si sa beau numai apa.Sucuri n-am sa mai beau niciodata, decat fresh-uri.De asemenea, am inceput sa fac miscare in fiecare zi.Stie cineva cum as putea scapa de frica aceasta cum ca as putea avea aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mananci cu masura si diversificat si fara multi aditivi, atunci si sistemul tau va functiona echilibrat.
Acesta-i secretul sanatatii!

| AvalohAlyn a răspuns:

Diabetul nu se face de obicei de la dulciuri, asa mi-a zis o doctorita (de alta specialitate ce-i drept). Daca nu ai simptome gen oboseala, sete excesiva, transpiratie excesiva etc si daca nu ai glicemia peste media normala nu ai de ce sa iti faci griji.
Incearca sa nu te mai gandesti la asta fiindca iti dauneaza psihicului si starii emotionale si exista risc de ipohondrie. Daca toti ne-am gandi ca daca facem vreo boala grava nu ar ajunge lumea nicaieri ci s-ar invarti totul in van.Trebuie sa ai simptome persistente si suparatoare ca sa ai vreo boala grava nu asa, ai mancat 3 ciocolati si 4 snacksuri si gata ti-e frica de diabet.Lucrurile nu stau chiar asa.Relax.happy

| RAY a răspuns:

Diabetul nu se instaleaza asa usor, eu mancam zilnic dulciuri timp de 4 ani si nu am diabet, nu ca promovez asta dar sa nu fim paranoici, totul e sa manci sanatos

| Violleta2022 a răspuns:

De diabet tip 2 se poate scapa cu foarte mare usurinta daca esti determinat: prin sport, mancare sanatoasa si pierdut in greutate!
Nu, nu glumesc, vorbesc chiar f serios!
Acest tip de diabet este specific vietii sedentare, obezitatii si mancarii nesanatoase.
Inainte de a se declansa diabetul si a evolua, poti sa il reversezi ca proces, prin sport, mancat sanatos si pierdut masiv din greutate.
Caulculeaza-ti BMI-ul si vezi cat trebuie sa pierzi din greutate.
M-am uitat un pic la intrebarile tale anterioare si am vazut ca ai 16 ani, inaltimea de 1.72m, deci, tu ar trebui sa ai greutatea de 62kg si sa fii foarte fit!
Apuca-te serios de un sport baiete, pentru ca riscul sa faci diabet este pe aproape!

suntserios
| suntserios a răspuns:

O glicemie se face in 2 minute, cred ca se poate face si prin farmacii daca nu le medicul de familie si hop, ai scapat de griji

| Donsavas a răspuns:

Ia ți un glucometru! Te poți testa când vrei cu el. Obsesia va trece de la sine dar frica va lua sfârșit când vei afla ca insulina Îți provoaca dependenta și decât sa ti provoci o boala autoimuna și sa trăiești într un cerc vicios toată viața, mai bine Îți vezi de treaba și mănânci ca sa trăiești, nu invers.

| Daniel9988 a răspuns:

1.Te trezesti in toiul noptii sa bei apa?
2.Ai observat ceva gen oboseala, transpiratii nocturne?
Daca nu, te stresezi degeaba.

| DeCeMaiContează explică (pentru Daniel9988):

Nu si nu.E adevarat ca duminica am urinat mai mult(acesta poate fi unul din sipmptome), dar cred ca e din cauza ca am baut 3 litri de apa.

| Daniel9988 a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Hoooo,usor! Unde a incaput atat? Ca doar nu esti batoza...

| alinadianaaa a răspuns:

Pana te duci sa iti iei analizele iti recomand sa megi la o farmacie si sa iti iei glicemia la glucometru. Diagnosticul de diabet zaharat se pune si pe seama urmatoarelor simptome:poliurie, polidipsie, senzatie de foame permanenta, senzatie de sete permanenta.Un diagnostic pozitiv de diabet se pune pe seama unei glicemi>200mg/dl+prezenta simptomelor enumerate mai sus.