| Katalinkata0 a întrebat:

Dacă acum 11 zile ma ustura și ma gâdila scalpul, iar in ziua de azi m-a usturat fff puțin ieri iar azi numai am nimic decât când ma gândesc odata la 10 15m ma gâdila pentru 10 15 secunde se poate sa am o infecție precum dermatita sau ciuperca la scalp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu mă pot pronunța. Nu cunosc. Chiar dacă ar fi să fie, se tratează.
Citeste mai multe aici, despre simptome, cauze, tratament...

https://sfaturimedicale.ro/ciuperca-scalpului/

Du-te la medicul de familie, dacă părintii nu văd nimic suspect (au trecut 11 zile de când te confrunti cu usturimi si mâncărimi!) să îți spună ce să faci.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să nu ai păduchi... tongue
Pune pe cineva care cunoaște, să se uite puțin in părul tău.

Poate ai facut o alergie la șampon, dar spală-te din nou pe cap, clăteste-te bine cu apă din belșug, iar la final iti poti clati părul si cu un amestec de oțet cu apă.

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru Katalinkata0):

Nu contează lungimea, dacă ai părinti, roagă-i să verifice. Cine știe ce ustensile de tuns neigienizate a folosit frizerul ăla al tău, ori produse desigilate. Îi poți face o reclamație la OPC, incât să te țină minte.

Răspuns utilizator avertizat
| floresdemayo a răspuns (pentru Katalinkata0):

Nu mă pot pronunța. Nu cunosc. Chiar dacă ar fi să fie, se tratează.
Citeste mai multe aici, despre simptome, cauze, tratament...

https://sfaturimedicale.ro/ciuperca-scalpului/

Du-te la medicul de familie, dacă părintii nu văd nimic suspect (au trecut 11 zile de când te confrunti cu usturimi si mâncărimi!) să îți spună ce să faci.