| Cristi3254r a întrebat:

Daca am sinuzita si fumez se intampla ceva grav? se agraveaza boala sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Nu cred ca fumatul este factor agravant in sinuzita. Insa, pentru ca aceasta afectiune are manifestari sezoniere, in timpul acestor episoade de manifestare ar fi extraordinar daca nu ai fuma. De ce? Pentru ca in timpul perioadei in care boala se manifesta se presupune ca vei urma un tratament. Corpul tau, in loc sa lupte ajutat de tratament contra bolii, trebuie sa lupte si cu toxinele pe care i le administrezi prin fumat ceea ce face ca ameliorarea sa fie mult mai grea si tirzie.

Sa stii ca sinuzita este o boala de care se scapa foarte greu, unii zic ca niciodata, in orice caz vreau sa-ti spun ca daca vrei sa te vindeci vreodata de sinuzita, prima conditie este sa-ti fortifici organismul: strict fara fumat, strict fara cluburi, fara bautura, cu sexul mai rarut, bagi in tine preponderent alimente vii care contin vitamine si minerale, reduci - spre deloc - carnea si te culci zilnic la 22.00. Somnul este extrem de important pentru imunitate. Adopti programul acesta si dupa citeva luni in care l-ai respectat, ai sa vezi ca ai sa te simti mult mai bine.

2 răspunsuri:
| Cristina300798 a răspuns:

Nu stiu exact daca agraveaza boala dar stiu sigur ca tutunul, la fel ca si alcoolul dauneaza sanatatii si mai ales pot anula sau crea efecte adverse in tratamentul cu medicamente.

| Ŧгєคкήάмє a răspuns:

Sfatul meu e sa nu mai fumezi, este daunator si daca ai sinuzita si daca nu ai.