| AndreiPopovici6969 a întrebat:

DAU FUNDA! Simt ca nu mai îmi întra mult oxigen în plamani, pe nas ma refer. Simt cursa inspirației ca este scurta. Am sinuzita / rinita / deviație de sept, asta ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca niste exercitii de respiratie.
Cauta pe Youtube.
Am avut aceeasi problema in copilarie, iar un pediatru m-a invatat sa le stapanesc, cu aceste exercitii.

| Lioana a răspuns:

Poate ai covid.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Lioana):

Sau ciovid cum spune ea.

| Crackman a răspuns:

Un consult medical iti va lumina viata

| Caro34 a răspuns:

Daca la plamani e totul OK, tiroida la fel si inima la fel, atunci deviatia de sept, sinuzita si rinita sunt fiecare cauza in sine! Trebuie rezolvate de medicul ORL! NU are rost sa ne mai pui intrebari fiindca nu suntem specialisti ORL, apoi tratamentul tot de la ORL il primesti! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te operezi de deviație de sept și o sa scapi de problema asta cu respirația greoaie.

| Anonimul151 a răspuns:

Du-te la urgente! Și acolo îți va face toate controalele necesare în funcție de ceea ce simți.

| IceRope a răspuns:

Ai lipsă doar de un control medical. Pentru început.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru IceRope):

Ce fel de control? Am fost la orl în urma cu mai puțin de o luna, am ce v am explicat mai sus

| IceRope a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Pentru un răspuns concret ai nevoie de un control la un aparat CT (tomograf computerizat), sau chiar de un RMN.

| AndreiPopovici6969 explică (pentru IceRope):

RMN pentru ce? Tocmai ce am făcut la cap unul, astfel dovedindu-se ca nu am nimic. La plamani nu am nimic, din toate simptomele problemelor de plamani, gen: (tuse, durere toracica, oboseala, mucus, etc) nu am nimic.

| IceRope a răspuns (pentru AndreiPopovici6969):

Atunci, ești ipohondru.

| NisipLaMare a răspuns:

Daca ai repara-te nu sta pe ganduri, cu cat avansezi in varsta cu atat este mai dificil totul.Nu trebuie funda.

| CosmiiiiinN a răspuns:

Suferi doar de hipocondrie.

| Maralua23 a răspuns:

Apelează și la un endocrinolog și fă-ți un control la glanda tiroida (analize, ecografie și consult). Prin ce treci tu, poate si mai rău am trecut eu. Simteam ca nu mi se oxigeneaza plămânii, inima îmi bătea extrem de tare, făcând naveta cu autobuzul la serviciu, vara in caldura, făceam atacuri de panica pentru ca simteam ca ma sufocam. groaznic. Am fost la control la inima, mi-au găsit tahicardie sinusală, am primit tratament, l-am luat, degeaba. parca și mai rele simptomele de mai sus. ca sa nu mai lungesc povestea. Printr-o recomandare venită dintr-o data, am fost la endocrinologie, mi-au fost găsiți 6 noduli pe tiroida, am primit tratament și totul s-a rezolvat fără operație. Deci eu zic sa încerci și asta.
Multă sănătate! ❤️