| AlinElle89 a întrebat:

De ce mi se face rau cand vad sange la mine? (la altcineva nu). si ma ia cu lesin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Asa mi se intampla. Corpul percepe sangele tau, ca o rana foarte grava, si eu, la o taietura mai serioasa, ma apuca foarte tare durerea de cap, ameteli si nu mai vad bine. Este ceva normal

5 răspunsuri:
| Sonnora a răspuns:

Estifft gretoasa si mie mi se intimpla eu dac gasec un fir d par la cantina (in manacare) vomit pe loc funda plssss:*

| BiancaByaBianca a răspuns:

La mine e invers...naspa cand ti se intampla astfel de lucruri.da trebuie sa suportam

| DarlYnG a răspuns:

Pentru ca te speri si ai tendinta de a te panica.este ceve normal adica ai impresia ca se poate agrava :d

| 2dragostea a răspuns:

Nu-mi este frica de sange, nu mi se poate intampla mie sau celor dragi mie nimic daca le curge un pic de sange" si sa-ti repeti acest lucru de cel putin 20 de ori pe zi si pana la urma vei invinge, prin forte proprii, aceasta sensibilitate.

| 2dragostea a răspuns:

Cred ca esti o persoana foarte sensibila si de aceea reactionezi ca in fata unui soc, atunci cand cei din jurul tau ar putea fi in pericol. Trebuie sa stii cam, se intampla si altor persoane sa lesine cand li se ia sange sau cand vad o catitate de sange, in preajma lor. Nu este de fapt nici o boala ci, doar o sensibilitate, pe care o poti depasi daca gandesti obiectiv ca, dintr-o singura mica taietura si putin sange, nu se poate intampla nimic si nimeni nu este in primejdie. Poti sa dai chiar ajutor pentru a pansa persoana respectiva. Eu cred ca nu lesini daca te uiti la un film, unde vezi ca sunt oameni raniti si vezi "asa zisul sange" dupa aceste rani. Gandeste-te ca nu este o situatie reala o perioada de timp, pentru a-ti produce o desensibilizare. Trebuie sa-ti spui ca o "mantra: - nu-
Dj Leonardo: nu-mi este frica de sange, nu mi se poate intampla mie sau celor dragi mie nimic daca le curge un pic de sange" si sa-ti repeti acest lucru de cel putin 20 de ori pe zi si pana la urma vei invinge, prin forte proprii, aceasta sensibilitate.