| Roxu a întrebat:

De ce racim?

Cum putem trata raceala?:-ss

Multumesc pentru raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| c0rn3l1uss a răspuns:

1. Spala-te pe maini!
2. Foloseste o batista cand stranuti sau tusesti!
3. Nu-ti atinge fata!
4. Consuma multe lichide!
5. Sauna te poate ajuta!
7. Consuma alimente care contin fitochimicale!
8. Iaurtul te protejeaza de raceli!
9. Renunta la fumat!
10. Limiteaza consumul de alcool!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Racim fiindca ne scade imunitatea si atunci unul din virusurile sau bacteriile care se gasesc normal in aer ne infecteaza.
Tratament: stam acasa, la caldurica, dar intr-o camera bine aerisita, mancam multe fructe si legume proaspete, bem ceai cald si in general multe lichide, luam vitamina C si Fervex, nu mai mult de 1gram de vitamina C pe zi si 3 pliculete de Fervex.

| emy a răspuns:

Racim, deoarece imunitatea este scazuta, si atunci iei orice microb.In ceea ce priveste tratamentul, acesta difera de la om la om, de la o fel de raceala la altul.Depinde ce microb ai luat.Si mai depinde cum reactioneaza fiecare om la anumite medicamente.De exemplu, unii oameni tolereaza aspirina, iar altii, nu, sau chiar le face rau. De aceea, numai un medic iti poate recomanda un tratament.

| ViVi a răspuns:

Eu racesc foarte rar pentru ca nu bag pastile in mine si am imunitate foarte bune totul conteaza pe imunitatea cum lucreaza corpul

| aragon18 a răspuns:

Cand imunitatea scade, atunci racim happy. Eu am fost racita acum cateva zile si am luat Modafen si Strepsils happy.

| Roxu explică:

:-s Eu de obicei racesc dupa vaccinarestraight face este normal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Imunitatea organismului este slăbită iar răceala este semnul de alarmă.
Imunizarea este foarte importantă pentru om.
Vaccinarea este una din metodele care ne ferește de răceală.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi 1 la mana tr sa mergi neaparat la medic
e vorba de sanatatea ta