| hairomania2 a întrebat:

De la ce ar putea sa ma doara sub urechea dreapta, parca nici nu mai aud foarte bine cu urechea dreapta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Poate fi vorba de o infecție sau prezența unui dop de cerumen dacă spui că nu mai auzi bine. Dacă ai obiceiul de a asculta muzică la căști (cu dopuri) renunță la acest lucru. Mergi la medicul de familie să îți dea un bilet de trimitere la ORL. Nu e de joacă, poți risca să îți pierzi auzul dacă e ceva ce avansează, dar așa...mergi la medic și îți va prescrie un tratament adecvat, se va uita la urechile tale, îți va face și o audiogramă.
Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Pot fi mai multe. Poate fi o infecție la nivelul urechii dacă zici că nu auzi prea bine cu ea, te doare pentru că infecția provoacă inflamație, însă poate să fie la fel de bine și o infecție la nivelul măselelor care s-a extins până la ureche. Cel mai bine e să mergi la medicul de familie, acesta îți va spune exact ce să faci.

| Dia37Andreea a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema acum doia ani. O aveam infundata mereu, ma durea si nu prea auzeam. La mine a fost urechea dreapta si aflasem ca facusem o forma usoara de otitta. Du-te la un specialist sa iti spuna exact ce ai.