| Pufi1999 a întrebat:

Imi tot baraie urechea dreapta. Ce ar putea fi si cum sa scap de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| meastylin a răspuns:

Pai pufi eu cred ca ti-a intrat curent in ureche pueti niste spirt si rezolvi cred ca asa am patit si eu subcces si daca vrei imi dai funda

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți bârâie urechea? Vezi să nu fie vorba de acufene, care nu se vindecă cu una cu două și mai duce și la surzenie cu trecerea anilor!
Sfatul meu este să consulți un medic homeopat, te tratează mult mai bine decât cel O.R.L-ist.
Sănătate.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Nu sunt de acord cu sfatul dat de Legiuitoarea! Pentru sindromul acufenic(tinnitus) trebuie sa mergi la un medic ORL-ist!
Tinnutus-ul nu este o boala, dar este cauzat de catre problema medicala ascunsa pe care numai medicul specialist o poate descoperi in urma unor investigatii. Tratamentul pentru tinnitus se stabileste de catre specialist in functie de natura cauzei descoperite( otologica, ototoxica, neurologica,metabolica,psihogena,vasculara). Exista, intr-adevar, tratamente homeopate pentru tinnitus dar, si acestea sunt specifice fiecarei cauze.
Se poate intampla ca un tratament sa nu aiba ca rezultat disparitia pentru totdeauna a acestor zgomote sau, la altii, zgomotele pot disparea de la sine,fara tratament--- deci, tot felul de situatii! Asa ca, indicat ar fi sa cauti un medic, bun specialist, care sa te ajute sa scapi de aceasta problema. Numai bine!

| Pufi1999 explică (pentru alessia5158):

Da, si nu sunt baraieli mereu. Oricum, atunci simt cum se misca ceva, dar la intervale de cateva ore.

Mama spune ca poate am apa au dop de ceara.

| alessia5158 a răspuns (pentru Pufi1999):

Nu sunt excluse nici astea din lunga lista a cauzelor posibile! --- oricum trebuie sa mergi la un specialist.

| BRG a răspuns:

Te pomeneste cineva, sau te vorbeste de bine sau de rău.

| Pufi1999 explică:

Nu dau inca funda, mai intai sa vad ce e.

| soupflood123 a răspuns:

Ar putea fi o infecţie bacteriană iar medicul îţi va prescrie un antibiotic ca amoxicilina. Asta fac de obicei în cazul infecţiilor.
Tu în schimb ai putea să îţi ajuţi sistemul imunitar prin alimentaţie; consumă mai multe legume/fructe/ierburi care sunt recunoscute ca antibiotice naturale, cum ar fi usturoiul, portocalele sau supele.
Nu uita odihna de aprox. 8 ore zilnic(cu toate că doar primele 4 ore şi jumătate de somn trebuie să fie neîntrerupte).