| anonim_4396 a întrebat:

Deci acu 2 zile am fost la strand. Eu sunt o persoana deschisa la ten si in general,asa ca m-a prins soarele foarte repede. Acum sunt super bronzat pe tot corpul si simt si acele usturimi nasoale. Problema reala e la picioare,unde sunt atat de "prajit" incat daca incerc sa ma ridic in picioare, mi se lasa o durere pe picior ca o tensiune si pur si simplu nu pot sta in picioare de durere insa daca merg durerea dispare. Ce as putea sa fac sa scap de aceasta durere deoarece pur si simplu nu pot sta 5 secunde in picioare fara sa ma misc ca ma si ia durerea si este insuportabila.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai in pat, la racoare, hidrateaza-te excesiv (pana la 4, 5 litri de apa, supa, ceai, compot pe zi) si da-te pe zonele arse cu crema speciala dupa expunere solara. O sa-ti treaca cam in 4-5 zile. Arsura solara este foarte periculoasa, nu o neglija

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti mai degraba super rosu ca racul, nu bronzat. Trebuia sa te dai cu iaurt cand ai ajuns acasa.Acum astepti sa treaca de la sine.

| PeaceLove1989 a răspuns (pentru darrio2007):

Mie mi-e frica de faptul ca nu ma pot tine pe picioare, si nu stiu cum si daca o sa-mi treaca. E o durere insuportabila daca stau in picioare.