| ade98hannah a întrebat:

Deci: in legatura cu aceasta gripa AH1N1.De prima oara cand s-a auzit de ea, toti oamenii speriati de virusul acesta au inceput cu: masti toata ziulica ba chiar si in somn, la televizor nu gaseai nimic in afara de gripa noua, reclame etc etc. Iar acum ce sa intelegem? Ca pur si simplu a disparut?! Nu mai este nimeni interesat de gripa porcoasa, pardon >porcina:". pun pariu ca cineva a vrut sa ne sperie si sa ne facem vaccinul impotriva gripei ah1n1...atunci de ce fetitele de varsta mea(12 ani) si-au facut vaccinul si au murit? iar eu care nu l-am facut.si nu sunt singura, nu am murit si nu au murit?! voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici o fetita de varsta ta nu afost vaccinata in Romania si nici una nu a murit. Unde ai auzit tu minciuna asta? Vreau si eu sa stiu ce fetita stii tu care ar fi murit de la acest vaccin.
Gripa porcina a disparut tocmai fiindca oamenii s-au vaccinat. De altfel, daca vei citi date de epidemiologie, vei vedea ca gripele evolueaza sezonier, apar si dispar pentru a reaparea la un interval oarecare. Gripa asta (care a facut ravagii si in 1918, cand a fost numita gripa spaniola) a disparut ceva mai repede datorita vaccinarii masive care s-a dovedit eficienta. Eu stiu cel putin 2000 de oameni care s-au vaccinat si nu au avut probleme de nici un fel, sau au avut reactii adverse minore. Pe de alta parte, am date certe ca multi oameni (peste 100) au murit in chinuri groaznice din cauza bolii. Si multi ar mai fi murit daca toata lumea ar fi fost iresponsabila ca tine si ar fi imprastiat minciuni in loc de date stiintifice verificate. Tu acum iti bati joc de ei si suferinta lor si a familiilor lor, mintind ca altii sunt victimele (auzi, fetite de 12 ani). Pacat!

| Vizitiul a răspuns:

Toata povestea cu gripa a fost o inducere in eroare.

| pepe a răspuns:

Nu a dispărut doar că acum sunt alte priorităţi pentru televiziuni, care trebuie să-şi menţină ratingurile cu temele la modă.
Şi eu mi-am făcut vaccinul şi nu am păţit nimic.

| Yang a răspuns:

Ok hai sa iti spun o intrebare esti medic? Nu esti deci nu fa presupuneri asupra unui lucru pe care nu il stii.Virusul care provoaca gripa normala este tratat cum stim toti cu antibiotice, etc vitamina c foarte importanta nu? Dupa atatia ani de cand acest tratament nu a mai fost modificat virusul respectiv a devenit imun la aceste tratamente, in concluzie s-a modificat devenind mai agresiv. Fetitele care au murit nu au murit din cauza vaccinului, au murit din cauza ca aceasta gripa descoperita tarziu poate produce complicatii iar o persoana cu sistem imunitar slab, cu o alta malatie existenta sufera complicatii.Au murit din cauza ca erau in stadii avansate ale bolii care are aceleasi manifestari ca o gripa normala multi dintre noi nu o stiu.Nu a disparut acest virus este tinut sub control deocamdata, iar mass-media ce face da o stire de genul asta, se iau masuri exagerate, populatia innebuneste la astfel de stiri, oameni creduli si uite asa se creeaza un haos total.Reclamele de la tv fac bani seriosi, persoane sanatoase tun s-au dus sa isi faca un vaccin inutil deci=bani, orice medic iti spune urmatoarea chestie: controale anuale, analize anuale si e totul bine multi se complica degeaba

| Yang a răspuns:

Nu vb despre virusul in sine despre gripa la asta ma refer si nu imi contesta mie raspunsurile ca stiu despre ce vorbesc, ai o parere in leg cu intrebarea f.bine daca nu lasa-mi un msg in care iti expui probleme in leg cu mine nu umple aici de acuzatii

| Floreenofficial a răspuns:

Aveau prea multe doze de vaccin si trebuiau sa scape cumva de ele.am stiut de la inceput ca tot acest taraboi a fost premeditat!

| Domyno a răspuns:

Pai nu se mai vorbeste despre gripa pentru ca a trecut "valul", gata toata lumea s-a obisnuit si s-a demodat laughing), acum e la moda criza economica, si tot asa... Si nu iti fa griji nu a murit nimeni din cauza vaccinului... eu l-am facut si in afara ca mi-au crescut aripi nu am patit nimic laughing, si nici verisoara mea care are 12 ani si l-a facut si ea!

| ELD a răspuns:

Bani si reducerea populatiei. Asta e scopul lor! o prostie! http://www.youtube.com/watch?v=vIvUbxFtvXU

| cytrix a răspuns:

Gripa asta nici nu exista, e o metoda de a distrage atentia prostimii.Vaccinul acela era degeaba, ba la unii chiar a avut efecte adverse, eu nu mi l-am facut si is bine mersi. Mai bine ti-ai face polidin pentru a mari puterea sistemului imunitar decat vaccin antigripal

| cytrix a răspuns:

@xena
De cand tratezi tu virusul cu antibiotice? Foarte buna asta! Pt virus nu exista medicamente! exista medicamente pentru sistemul imunitar care poate lupta cu virusurile. Informati-va calumea inainte sa induceti si pe altii in eroare

| sellyyy a răspuns:

Pai sincera sa fiu acest virus cum au spus a scapt dintr-un laborator nu stiu cum. ei au facut foarte repede aceste vaccinuri care pot fi foarte periculoase.sinecra sa fiu nu stiu ce sa mai cred. a existat sau a fost doar o minciuna? nici eu nu am facut vaccinul si n-am sa fac vreodata daca nu e obligatoriu.

| bebytzza_9352 a răspuns:

Virusul nu a existat niciodata.totul a pornit cu ajutorul lanturilor de farmacii din america care vroiau sa'si vanda vaccinurile...si faza cu au murit nau murit a fost tot o inventie. celor care au murit li sa administrat un alt tratament iar celor care "au scapat" li sa facau pur si simplu un vaccin oarecare...am citi foarte mult in legatura cu subiectul asta si din tot ce am citit eu asta am inteles.ca nu a fost decat o inventie.sau pur si simplu au considerat ca pe terra sunt prea multi locuitori si trebuie sa mai scape de eioh go on o mare tampenie nimeni din fam mea nu sia facut acel vaccin si suntem bine sanatosi. si prieteni mei la felhappy

| Pure.Sunshine a răspuns:

Virusul AH1N1 a fost creat in laborator(ca si virusul HIV de altfel) si a scapat printr-un "accident". Dupa aceea guvernele intregii lumi au fost avertizate de "pericolul" ce pandeste omenirea. Singura solutie era sa cumpere vaccinul. Lucru care mie mi se pare mult prea suspect. Si cu siguranta nu sunt singura! Avand in vedere ca suntem in criza si nu toti au scrupule, au gasit o metoda de a castiga milioane prntr-o minciuna. Singurii care au murit din cauza gripei au fost cei care au facut complicatii. Ceea ce presa nu prea a mentionat este ca anual mor oameni si din cauza gripei normale! Daca este vorba despre o forma agresiva netratata de o persoana mai sensibila sau cu alte boli, duce la moarte.

| dora0304 a răspuns:

Consider ca a fost doar o metoda de a provoca haos.