| lover123 a întrebat:

Deci m-am apucat de alergat am alergat marti seara in jur de 4 km si aseara 6 km dar acum nu mai pot de febra. Trebuie sa alerg seara de seara sau sa alerg o seara da una nu? daca alerg seara de seara muschiul nu are timp sa creasca, nu? cineva imi zicea ca o seara da una nu... vreau sa mi se ingroase gambele fundaaaaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei gambe fa exercitii pentru gambe :

- ridicari pe varfuri din picioare cu greutate
- ridicari pe varfuri la aparat, stand jos, cu greutate
- impins din varfuri la presa verticala

baga 4-5 serii fiecare, cu pauze de 90 de secunde intre ele si o sa obtii o pompare foarte buna in gambe.

De asemenea, sa maresti greutatea la 2-3 saptamani.

10 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

1 seara da, 1 nu, mai ales daca faci si febra.

| ViseColoratee a răspuns:

Eu fac sport de performanta, stiu cum e.
Eu spun sa o iei usor, la inceput, degeaba bagi tare din prima. O sa te epuizezi. Incepe o seara da, una nu, mai intai.
Dar pentru gambe poti face si exercitii statice, nu neaparat sa alergi. Cauta pe net si ai sa vezi :*.

| OoBunnyoO a răspuns:

Ia o pauza acum de o zi, doua si apoi incearca sa reduci drumul. Ia-o usor, daca alergi deodata o distanta cu care corpul tau nu este obisnuit faci febra. Alearga la inceput mai putin cat nu ai febra, apoi cu timpul adauga putin cate putin.

Răspuns utilizator avertizat
| xKathrinexD a răspuns:

Pai, o seara da una nu, dar eu zic sa nu mai alergi seara, alearga de dimineata pe la 6-7. Nu este bine sa alergi seara pentru ca iti,, piere`` somnul, dar daca tu alergi pentru ingrosarea gambelor... Uite aici niste exercitii pentru ingrosarea gambelor:

Ridicări de gambă
Ridicări de gambă cu haltera
Ridicări de gambă la aparat
Genuflexiuni într-un picior cu haltera
Genuflexiuni într-un picior cu gantere
Ridicări de gambă din poziţia şezând
Ridicări de gambă din poziţia şezând cu haltera
Antrenament de culturism pentru începători: 4 zile pe săptămână
3/6 antrenamente de culturism pe săptămână varianta 1
3/6 antrenamente de culturism pe săptămână varianta 2
Uite un site care te-ar ajuta:http://fitclub.ro/......itii-gambe

Funda?

| pinkpinkbutterfly a răspuns:

Poi te-ai cam grabit muschi nu ii faci peste noapte.Incepe sa alergi in fiecare seara, sau daca preferi doar dimineata.5 km de alergare usoara, pana ti se obisnuieste organismul, si apoi maresti distanta, doar alergare usoara nu viteza.Pentru inceput ai nevoie de rezistenta, iar musculatura la gamba se intareste la alergarea usoara care necesita mult mai mult efort decat cea de viteza.Ca sa nu mai faci febra cand ai ajuns acasa dizolva o jumatete de aspirina tamponata intr-un pahar cu putina apa si bea.Insa aspirina o iei in primele zile pana se obisnuieste organismult, pentru ca dupa cateva zile nu vei mai face febra.Iar un secret pentru intarirea gambelor este alergarea cu greutati la glezne, sunt niste greutati speciale pentru asa ceva, nu stiu daca ai de unde sa le procuri dar le poti face si tu, cu ajutorul unor perechi de ciorapi si nicip, pe care ii legi deasupra gleznelor, sa ii legi foarte bine sa nu atarne foarte rau si sa te loveasca la glezne.incepi cu 1 pum de nisip pe fiecare picior si cresti, 2 pumni, 3 pumni, insa nu exagera, iar marirea cantitatii se face dupa ce ai alergat 3-4 zile cu aceaa cantitate, in acele 3-4 zile maresti si distanta, de la 4 km in prima zi la cat rezti u in ultina, cu urmatoare cantitate de nisip o iei de la incept de la 4km si iar maresti distanta si tot asa. Sper ca te-am putu ajuta.Mult noroc.

| lover123 explică:

Nu sunt atlet, alerg mai mult pentru mine si pentru ca joc fotbal dar acum e pauza dintre campionate si cand incepe campionatul vreau sa fiu in forma, si nu nu a fost sprint am alergat aia 6 km in 30-35 de minute. O sa ma apuc sa fac si exercitiile pentru gamba dar din toate o sa le aleg pe cele fara aparat fara haltera si gantera pentru ca nu am asa ceva.

| scaletta a răspuns:

In primul rind vreau sa te intreb daca esti un atlet/atleta de performanta? sau pur si simplu doresti sa iti creasca muschi? 4-6 km vreau sa iti zic ca ai alergat destul de mult si principalu ca fara folos, cum ai alergat? repede sau lent? Ai facut un efort prea mare pentru muschii tai posibil si pentru rezistenta ta fizica.Eu sunt un sportiv bun adica un atlet bun si te-as recomanda sa alergi in fiece zi, sau dimineata sau seara nu de doua ori, alerga cit poate organismul si muschii..nu alerga prea mult..alearga lent si mult 5 km in 40-60 minute pentru ca organismul sa se deprinda..pentru ca muschii sa creasca bea mult lichid si maninc multe proteine carne spre exemplu si somn la timp..succes

| Soare_Stefan_1998 a răspuns:

Frate alearga cum vrei u carspunsul meu e sa alergi dimineata 3-4 km si sa fie in fiecare zi ca altfel deai dus dracu si acum si si u o aspirina si un paracetamol sa iti treaca febra
si dupa o zi de cand ai luat pastilele fa niste exerciri pentru muschi picoarelor

| Cosmin86 a răspuns (pentru Soare_Stefan_1998):

Esti paralel cu sportul