| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza apar carceii? Cateodata mi se pun carcei pe gamba, in general in timp ce dorm si ma doare foarte tare, ma trezesc si topai prin casa incercand sa-mi revin...deci nu mai stiu ce sa fac...eu nu consum lactate aproape deloc si am probleme cu calciul, se poate sa aiba vreo legatura cu asta? Ce remedii stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lipsa de calciu, magneziu si potasiu. E corect apa minerala biborteni, dar zilnic sa mananci 4-5 nuci, 1-2 banane si neaparat sa iti faci analiza sangelui. Ai sa vezi daca iti lipseste calciu in asa masura incat sa iei tablete si, de asemenea magneziu, pentru a lua magnerot. nucile si bananele sunt pentru potasiu. Trebuie sa vezi ce minerale iti lipsesc. Iti faci analiza la orice laborator si chiar si medicul de lab. iti poate spune ce sa iei. Nu amana.

29 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nekane, carceii se fac datorita dezechilibrului calciului si magneziului. Sotul meu facea adesea carcei chinuitori, mai ales vara cand se deshidrata. I-am cumparat apa minerala magneziana (Valea Brazilor sau Biborteni Forte). Dupa cateva zile in care a baut numai din asta, au inceput sa dispara. A baut cred vreo 3 luni numai apa magneziana, acum bea iar apa normala de vreo doua luni si nu mai are carcei.

mira
| mira a răspuns:

Am citit int-o revista naturista ca un carcel poate sa dispara si daca intepi usor cu un ac locul.Nu am probat.

Laur
| Laur a răspuns:

Legiuitoarea, "calciu, magneziu, fier" sunt vitamine? happy

Carceii se fac noaptea de la lipsa de Calciu (care are rol in contractia musculara).

Later edit: bine macar ca ai invatat sa ti le corectezi, e un prim pas, urmatorul e sa renunti la raspunsurile din capitolele pe care nu le stapanestiwinking

| mihaa a răspuns:

Daca ai probleme k calciu si nici nu vrei sa consumi lactate k c-am nasol si eu am spasmofilie si e mai bine sa consumi lactate in special iaurt, nu sa alegi tablete sau mai rau injectabil, e foarte posibil de la lipsa de calciu sau mai poate fii o problema de circulatia sangelui

| oz a răspuns:

Carcelul... din cate stiu eu ori e o contractie a muschiului... dar se mai foloseste si atunci cand se "blocheaza" o vena.

| zuzumic a răspuns:

Si eu patesc asa ...eu sar din somn plangand de durere, mi se strange muschiul si e tare ca piatra.Cand mai patesti asa maseaza bine zona incerca sa o incalzesti cu mainile. In timp ce o masezi, ti se va relaxa, eu am fost la medic si mi-a spus ca am probleme cu calciul si mi-a dat calciu injectabi. De atunci sunt muult mai rare momentele cand mi se pun carcei din aia. Incearca sa mergi la medic.

| MissD a răspuns:

SI mie mi se intampla foarte des, mama mi-a spus ca e din cauza carentei de fier si magneziu.

| adika a răspuns:

Lipsa de calciu, cel mai bun e cel legume si fructe proaspete, te poate ajuta linkul asta:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

| canarita a răspuns:

Lipsa de calciu..

| BabyRosse a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa consulti medicul si sa ai grije de tine pa!

| vivi_6895 a răspuns:

De obicei apar din cauza lipsei de calciu.Calciu lactic sau calciu efervescentwinking Plus multe lactate.

| deeaaaa a răspuns:

Da sa stii ca are legatura cu calciul..probabil ai o lipsa de calciu..incearca sa consumi alimente din care corpul tau sa extraga necesarul de calciuc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lipsa calciului, a magneziului dar si in forme ale unor boli, in principal diabet.
-pune gheata intr-un prosop si aplica pe muschiul contractat. Ajuta si sa te masezi cat mai lent si profund poti suporta (atentie masajul superficial, gen mangaiere creste contractura). Ar fi bine sa ai mereu gheata pregatita la congelator ca sa poti pune imediat. Daca nu ai gheata, pune orice ai rece (o sticla de apa de la frigider) sau doar toarna-ti apa rece pe locul contractat. este totusi foarte important sa consumi mai mult calciu (atentie: nu lua calciu pastile decat daca te lasa medicul!). Nu purta tocuri ci incaltaminte cu talpa plata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Cârceii apar de cele mai multe ori în zona gambelor și sunt cauzate de o încordare îndelungată și neobișnuită a mușchiului.
Cârceii pot fi cauzați de o proastă circulație, o suprasolicitare a mușchiului respectiv sau de staționarea îndelungată într-o poziție incomodă ori carențe de minerale: calciu, magneziu, fier.
O alimentați bogată de fructe și legume proaspete, lactate sărace în grăsimi (tu nu consumi mai deloc!), pâine integrală, lichide cât și mișcare (exerciții fizice frecvente).
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi, voi tine cont de ele... poate scap si eu de carcei in miez de noapte, atunci cand e somnul mai dulceee...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am problema asta. In special iarna cand este frig. Carceii se pun de la frig sau lipsa de calciu.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@enigmo...am incercat-o si pe asta si nu are efect...problema e mai grava, trebuie sa insist mai mult rolling on the floor

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cazul meu apar pentru ca am probleme cu circulatia sangelui, intr-o noapte chiar am ajuns la urgente din cauza durerilor, zbieram de m-au auzit si vecinii.in cazul meu chiar sunt periculoase, contactia muschiului poate bloca o vena.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu patesc la fel noaptea! aseara m-a luat la ambele picioare si nu ai vrea sa stii cat de dureros este sa ai la ambele picioare! trebuie sa merg urgent la doctor pentru ca mi se intampla din ce in ce mai des. faza e ca la piciorul stang am avut 2 carcei si acum ma dor picioarele cand merg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna all. Si eu am 13 ani fac sport de performanta. De cand nu am mai baut/mancat lactate au incepu sa mi se puna si doare foarte rau.Incercati sa va ciupiti sau intepati usor cu acul se, duce imediatwinking

| ruxyro a răspuns:

Carceii apar din cauza lipsei de calciu si magneziu.Chiar daca consumi lapte, daca nu asimilezi calciul...Probabil este mai bine sa faci o cura de gluconat de calciu intravenos. Poate asa asimilezi. Sper sa ca sfatul meu sa te ajute.Bafta!