| sanda_2931 a întrebat:

Dupa cate luni pot sa raman iar gravida, daca am avut un chiuretaj rasp plss?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Chiuretajul ridica anumit probleme asa ca e recomandat ca inaintea unei sarcini sa treci pe la un ginecolog, sa iti faca o evaluare completa a colului uterin si a uterului. In teorie se vehiculeaza perioade cuprinse intre 6 luni si 1an, dar fiecare om se vindeca in modul sau.
Daca te referi la momentul cand esti fertila, o sarcina poate aparea la si la 2-3 saptamani dupa chiuretaj, dar e un veniment foarte nefericit pentru acea femeie datorita riscurilor pastrarii sarcinii dar si a unui eventual avort.

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Dupa 6 luni. Atat are nevoie uterul tau raclat sa-si revina pentru a fi capabil sa poarte o sarcina fara probleme. In caz contrar, riscul de avort sau placenta jos inserata creste direct proportional cu cat ramai mai repede gravida.

| alessia5158 a răspuns:

Medicii recomanda un ragaz de 6 luni intre chiuretaj si urmatoarea sarcina --- aceasta, pentru a permite refacerea si pregatirea organismului pentru o noua sarcina.
De ramas insarcinata poti ramane oricand chiar si inainte de urmatoarea menstruatie de dupa chiuretaj dar, sarcina va fi cu risc crescut. Numai bine!

| Zazu a răspuns:

Poti ramane gravida dupa primul contact sexual, recomandat sa astepti 6 luni pentru ca uterul trebuie sa revina, cat de cat, la forma si structura initiala.

| sanda_2931 explică (pentru Zazu):

Multumesc pentru sfat zazu :*

| tynush a răspuns:

Am auzit ca dupa 6 luni pentru ca ti'e slabit uterul...