| anonim_4396 a întrebat:

Este ceva daca am pe penis vene precum varicele? Nu ma dor, nu ma deranjaza.
Va rog fara glume.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| MiruD a răspuns:

Nu ai nimic. Stai linistit. Sunt niste venisoare de sange, cum sunt alea pe maini sau picioare.
Nu ai de ce sa te ingrijorezi!winking

| madary a răspuns (pentru MiruD):

Contacteaza-ma si da-mi te rog cateva informatii legate de acele varice.

| Florenta16 a răspuns:

Nu, pentru ca si penisul este un organ musculos si vascularizat si totodata puternic, deci este normal sa iti apara venele alea. Este probabil si din cauza ca esti excitat si este tare. Stai linistit.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Florenta16):

Penisul nu este un muschi.

| AlexIsAnAI a răspuns (pentru JohnnyBi):

Ea/Dumneaei a spus că este un organ puternic MUSCULARIZAT.

| JohnnyBi a răspuns (pentru AlexIsAnAI):

Ia http://ro.wikipedia.org/wiki/Penis. sa imi zici mie unde vezi tu musculatura pe penis. poate asa inveti ce au baieteii intre craci si cu ce se mananca

| AlexIsAnAI a răspuns (pentru JohnnyBi):

Deși nu am chef să mă cert cu cineva despre așa ceva, ia Tell Me cum se ridică?
( După mesajul următor nu mai răspund. )

| AlexIsAnAI a răspuns (pentru AlexIsAnAI):

Te rog să citești ce este la Anatomia Internă, primul subpunct.

| JohnnyBi a răspuns (pentru AlexIsAnAI):

Daca ai si citi, ai afla:
Glandul este, de fapt, exteriorizarea corpului spongios. Are formă conică sau rotundă, este de culoare roz - cenușie pal, când penisul este flasc și roz - violacee, când penisul este erect. Glandul penian are două componente distincte: corpul glandului și vârful glandului. Corpul glandului sau coroana glandului, care este partea mai voluminoasă a acestuia și are culoarea roză (flasc) și roz - cenușie (erect). Acesta întrece în circumferință corpul penisului, mai ales dorsal. Către corpul penisului, coroana glandului este mai închisă la culoare. Vârful glandului este partea terminală a penisului, fiind locul unde se deschide uretra, în mod normal, prin meatul urinar, este străjuit de două labii slab dezvoltate. În spatele coroanei se află un spațiu, șanțul balano-prepuțal, care în timpul erecției, în cele mai multe cazuri, este vizibil prin retragerea prepuțului. Pe partea posterioară a glandului se întinde o bandă fibroasă de țesut, frenumul prepuțului, ce pleacă imediat de sub partea inferioară a meatului urinar, fiind locul de ancorare a prepuțului.

http://anatomie.romedic.ro/penisul

la capitolul fiizologie din linkul ala ti se explica. daca era muschi IL LUCRAU TOTI OAMENII LA SALA, dar cat timp nu este, ghinion.
daca nu ai chef sa citesti, ca daca aveai chef nu mai postai, ia-o pe scurt:

la stimularea creierului, acesta trimite sange in corpusculii penisului si vascularizarea puternica il fac sa se ridice si sa se ingroase. e ca si atunci cand sufli in balon, balonul nu are muschi (e o comparatie tampita, dar nu gasesc ceva mai inteligent la ora asta)