| 4evergentleman a întrebat:

Este pe aici cineva cu anxietate sociala sau alta forma in care de pe urma acestei boli a început efectiv să aibă probleme cu tremurul al corpului, a capului? Daca da ați scăpat de problema asta sau in continuare va confruntati cu ea? Eu am incercat multe tratamente anxiolitice puternice și recunoscute și nu am reușit să scap, oare o să rămân toată viața cu acest tremur generat de anxietate in public, între oameni? Daca da și cred că da că deja am problema asta de 5 ani ce rost are sa mai trăiesc toată viața cu acest tremur provocat de fobie sociala? Nu e o eliberare sinuciderea? Decât să te vadă toată lumea cum ești crispat,speriat la chip și că tremuri vând tu ești ditamai omul! Nu e o eliberare sinuciderea fiți obiectivi? Și mosotti mi-a spus că nu o sa mai scap de acest tremur și el deține mai multe cunoștințe despre psihologie,psihiatrie decât mine,și are dreptate nu am scăpat,nici măcar cu xanax deși îl i-au zi de zi. Ce fata ar sta cu mine daca eu tremur de la anxietate pe bune acum? Cine m-ar lua în serios? Cum o sa mă pot însura eu cu problema asta serioasa,extrem de serioasă?
Știți cum este? Ieși din casă și te rupe,incepi sa tremuri, sa îți tremure capul și e imposibil sa controlezi acest tremur, ești înspăimântat într-un mod nejustificat pe care eu nu mi-l pot explica de multi ani, dar provine de la o trauma legata de bătăi asta e clar și de 2 cazuri în care eu am fost jefuit de țigani că de aia am boala pe țigani că fac numai rău,mie toți țiganii de mic copil mi-au făcut numai rău,dar al naibii daca au avut curaj unul la unul sa mă bată vreodată cineva,deci sunt fricoși,sunt tari în grup! Și eu sunt jumate tigan dar am o boala de nedescris pe țigani tocmai că din cauza lor am anxietatea asta pe care eu nu o mai pot vindeca,nu mai pot scăpa de ea, barum daca ar fi o anxietate grea, severa, dar a mea este catastrofala nu ați rezista mai mult de 3 luni cu așa ceva as baga mana in foc multi dintre voi,nici nu ați avea curaj să ieșiți din casă,vine la pachet cu o agorafobie desprinsă din cele mai terifiante filme horror, așa că, va rog sa îmi răspundeți clar și sincer cum să îmi trăiesc eu restul zilelor in chinul asta de nedescris? Sa am o viață așa de dezolantă de la depresie și anxietate,atacuri de panica,lipsa parinti,familie nu mă susține,au încercat ce e drept dar tot am fugit de acolo dintre neamuri că sunt învățat singur,sa stau singur ( introvertit ), dar chiar și așa și acolo depresia și anxietatea mea erau catastrafole,pe punctul de a îmi pune capăt,prieteni nu am,bani nu am,job nu am,de realizat nu am realizat nimic, așa că fiți sincer ce rost are să trăiesc eu cu atâtea probleme? Și cu o insomnie cronica devastatoare! Care pare să dureze o veșnicie, că și cu asta mă confrunt de multi ani! Cum sa merg eu printre oameni așa în halul asta să muncesc? Oricum sunt constrâns să muncesc că nu o sa mai fiu ajutat dar cum o sa pot cu tremurul asta cu anxietatea asta desprinsă din iad? Sunt ditamai omul și eu mă confrunt cu probleme de astea mi se pare o umilință de nedescris ce mi-o dat Dumnezeu, e o cruce prea grea sa o pot căra, mă lupt de 18 ani aproape cu depresia cine sunt eu Dumnezeu sa lupt cu atâtea probleme? Pe voi v-ar dărâmă complet problemele astea,nu sunt erou și nici nu am fost decorat cu vreun premiu Nobel că sincer la ce bătălii titanice duc cu anxietatea zi de zi as merita! Romanii și țiganii judeca de regulă astfel de oameni,ii marginalizează,stigmatizează,nu sunt deschiși la minte,judeca dau vina pe tine că din cauza ta ai ajuns așa,ei nu au auzit de predispoziție genetică și mediul din copilărie ostil cu bătăi și abuz de alcool,scandaluri monstru,românii și țiganii doar știe să râdă și să judece,sa bârfească deși știu că nu toți sunt așa că mai sunt oameni ok dar foarte rar care sa nu facă parte din turma de oi,care au principii in viață.
Așa că dacă cineva are anxietate și îi provoacă tremur rău scrieti-mi in privat daca va e jena să scrieți aici, se mai poate scăpa de blestemul asta de tremur că mă face de râs in societate, mă pune într-o postură umilitoare.
Am aflat că cu antigel te poți sinucide cel mai ușor, credeam că cu otrava de șobolani dar cu antigel e mai eficient! Deci eu m-am saturat sa tot lupt nu sunt robot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

E imposibil sa scapi de ceva ce tu iti impui... Intotdeauna ai ce sa iubesti la tine. Ai zis ca nu ai abilitati sociale, si probabil ti-ai dori sa ai, dar dispretuiesti majoritatea oamenilor si ii etichetezi cu defecte ( defecte pe care le urasti la tine ). Ai spus ca esti plictisitor, si probabil vrei sa nu mai fi, dar tu alegi sa ramai trist si anost fara sa schimbi ceva. Ai spus ca ai pierdut-o pe maica-ta si ca asta te-a distrus, dar in realitate nu ai trecut peste eveniment, si ai ales sa iti plangi de mila pentru ca nu mai este langa tine. Intreaba-te oare, mamei tale i-ar face placere sa te vada acum cum te chinui singur? ( Si indraznesc sa spun asta pentru ca mi-am pierdut si eu tatal, si timp de 2 ani de zile m-am chinuit cu asta pana sa descopar ca trebuia sa ii arat de fapt ca fiul lui trebuie sa fie puternic in primul rand pentru familia pe care mi-a incredintat-o sa am grija de ea si de mine.). Ai spus pe aceasta platforma tot ceea ce urasti la tine si la ceilalti si toate frustrarile tale sociale, dar nu ai spus o data ceva ce iubesti la tine sau la altii. Cine crezi ca duce o viata mai buna decat tine daca dispretuieste tot ceea ce il inconjoara? Primul pas trebuie sa accepti ceea ce ai, indiferent cat de rau suna. Apoi trebuie sa iesi din paradoxul in care traiesti si sa incerci sa imbunatatesti sau sa schimbi ceea ce simti tu ca trebuie schimbat. Si cel mai important lucru, e sa te doara undeva de ceea ce crezi tu ca ar gandi altii despre tine. Tocmai ai spus aici ca esti in stare sa te bati cu interlopi in timp ce esti semi treaz. Chestiile astea nu le putem face majoritatea dintre noi pentru ca suntem noi crescuti in puf, nu tu. Adica esti in stare sa duci o lupta efectiv pe viata si pe moarte, ceva ce multi nu percep lucrurile astea si se caca pe ei in spatele tastaturii, dar nu esti in stare sa te imbunatatesti si sa te doara in cot de opiniile celorlalti? Serios vorbind, ce te opreste pe tine acum din a face ce vrei tu sa faci? NIMENI! Esti liber, nu ai obligatii, nu ai nevasta, nu ai copii, deci poti face ce vrei tu, cand vrei tu si unde vrei tu, pentru ca nu ai limite. Ai atata libertate la dispozitie si tu alegi sa ti-o ocupi cu ganduri despre ce cred altii despre tine? Nu ar trebui sa-ti pese pentru ca nu ai nimic de pierdut omule. Esti liber si poti risca orice, pentru ca nu ai cum sa cazi mai rau de atat.

95 răspunsuri:
| Straicu a răspuns:

Bro, este doar o problema ce cu timpul poate deveni mai ok daca iti antrenezi psihicul. Si eu am aceasta problema dar cu mici pasi poti sa o ingropi sa zic asa ( mici pasi ma refer incepi sa iesi cat de cat pe afara cu prieteni, dupa incepi usor sa mergi singur in unele locuri) nici eu nu stiu cum se scapa de aceasta conditie dar presupun ca prin intermediul timpului va deveni o normalitate si o poti administra. Cand esti in public si te simti coplesit de situatie ia-ti gandul la altceva si incearca sa te gandesti la altceva ce iti place sau te axezi pe ceva ce simti atunci in afara de starea de anxietate, si daca tot te simti rau te indepartezi de situatie pentru cateva minute sau secunde si revii.

| Straicu a răspuns (pentru Straicu):

Si nu recomand sa te gandesti negativ, incearca sa gasesti binele din rau, eu cand ma simt naspa imi amintesc citatul lui tupac: "through every dark night there is a bright day after that". Chiar daca nu vine azi, nu maine o sa vina intr-o zi, zilele bune iti creeaza amintiri si zilele proaste iti creeaza invataturi.

| StoicAnalysis a răspuns:

Bună seara! Am o întrebare simplă. Când a fost ultima data când te-ai iubit pe tine? Iubire strict platonica tu cu tine însuți.

| SirenicaCuMomite a răspuns:

Pastilele nu fac minuni.Ele doar te ajută până într-un punct.Mai ales dacă faci și terapie, te ajută să treci mai ușor prin ea.Ție ți-ar trebui terapie cognitiv-comportamentală.Ai nevoie de cineva care să te îndrume, să înveți cum trebuie să te comporți în anumite situații, să îți schimbi modul de a gândi ca să scapi de fobia asta socială.Nu ți s-a recomandat niciodată așa ceva?

| Straicu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu cred in iubirea in tine insati, mi se pare patetica. Esti cum esti si nu o poti schimba (ma refer la anumite aspecte ale caracterului). Aspectul fizic poate fi schimbat dupa bunul plac cu munca.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Straicu):

In ce sens ți se pare patetica? Din moment ce nu crezi, înseamnă că nu ai experimentat sentimenul. Deci prin urmare, nu poți ști că e patetica, dacă nu cunoști.winking

| 4evergentleman explică (pentru Straicu):

Tocmai că nu a devenit cu timpulsi ok,aveam un prieten cu care ieșeam des și tot aveam problema asta,acum nici cu asta nu mai vorbesc,nu mai am pe nimeni,daca aveam un prieten îmi era de folos,mă ajută mult dar numai oameni parșivi am avut în jurul meu pe care i-am ținut în morții lor la mine,au mâncat la mine și de când m-am îmbolnăvit au uitat complet de mine. Sa nu mai zic că în zona numai țigani am laughing deci e cu atât mai greu,azi stăteam în centru și s-a pus un tigan langa mine pe banca sa îmi ceara bani fix mie din statia oameni care nu am bani nu am nimic laughing De un Antonescu era nevoie,cu țiganii nu poți trăi liniștit,sunt jumate tigan dar ar fi mai bine fara țigani pe lumea asta, fac rău peste tot unde se duc țiganii și nimeni nu le face nimic, nu sunt toți la fel e adevărat dar majoritatea sunt, așa că e greu mai ales că eu arăt ca ei la culoare trag la ei, trag la exact ce urăsc cel mai mult pe lumea asta așa de mult mă iubește Dumnezeu și karma că numai ciori și moldoveni imi da în cale

| Sistemulxxl a răspuns:

Ce spui tu e Parkinson.

| 4evergentleman explică (pentru StoicAnalysis):

Nu mă iubesc că nu am de ce,nu muncesc nu am făcut nimic util in viață mea doar am primit totul de-a gata am fost crescut în puf,nu am cum sa mă iubesc când nu am realizat nimic pe propriile mele forte și că mai sunt și rasist. Mă iubesc că sunt un om foarte sincer,cinstit,civilizat cum românii și țiganii nu sunt,dar degeaba că astea sunt defecte,am fost luat de prost având "calitățile astea". Acum apreciat ești daca ești fals și pervers,șmecher,barfitor,rău,nimeni nu a văzut calitatile astea că sunt un tip foarte la locul lui și civilizat,singurul e Dumnezeu,lumea inca mă urăște și crede figurant,nu mă suporta multa lume dar nici măcar nu mă cunosc personal,alții mă consideră prost,alții nebun,dar unul nu mă cunoaște personal ma cunosc cum eram înainte nu de câțiva ani buni.
Nu am calități nu am de ce să mă iubesc,din contra mă urăsc că sunt tăcut și plictisitor nu am abilități de comunicare,skill-uri sociale,sunt un tip anost nu știu dacă de la depresie sau așa sunt eu varza dar nu mă iubesc că nu am de ce,și când ai depresie așa gravă nu te poți iubi,ești cu moralul la pământ,nu mai are cine sa îl ridice că am pierdut totul în viață,de cand am pierdut o pe maică-mea am pierdut absolut tot,nu mai am pentru ce să lupt,pentru ce? Pentru o depresie și anxietate care mă chinuie zilnic? Pe bune? Sunt masochist sa trăiesc cu așa ceva toată viața? Nu e mai bine sinuciderea? O sa îmi cumpăr antigel și o sa închei totul că Dumnezeu nu are milă de mine,vrea doar in chinuiri sa mă țină captiv,eu nu fac rău la nimeni nu știu de ce le trag atâta,am un suflet curat, sunt un om cinstit cafe își admite defectele când nimeni nu are tupeu sa le admita. Nu sunt bun și util de nimic nu am de ce să mă iubesc, in cripta acolo îmi voi găsi liniștea asta e bătaie de joc, nu pot să mă bucur deloc de viață că mă apucă tremurul, asta e lovitura decisivă pe care am primit-o de la viață

| 4evergentleman explică (pentru Sistemulxxl):

Nu e,acum sunt in casa și nu tremur! Este adevărat că m-am născut cu un tremur al mâinilor de mic copil că e genetic,dar e tremur esențial, Parkinson nu am că acum nu tremur deloc aproape, tremur de la anxietatea socială nu de la Parkinson, îmi convenea daca aveam așa ceva că îmi făcea pensie și nu mai lucram că și așa nu îmi place munca mie fiind învățat mereu cu bani fara sa fac nimic! parkinsonul e grav, trebuia și acum sa se manifeste dar nu tremur deloc sunt foarte liniștit doar in public și când văd țigani

| Sistemulxxl a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ia spune ce ti-au facut tiganii de te temi atata de nisterahari?

| 4evergentleman explică (pentru SirenicaCuMomite):

Ba da dar ca prostul m-am dus la păcănele in loc de psiholog. Am avut munți bani și mi-am dat bătut joc de ei în loc să merg la psiholog, un tâmpit ce sa mai domne! Oameni calumea și ma tine viu Dumnezeu pe mine un om de nimic, un cioflangar puturos, că sunt și puturos pe lângă ce am problemele astea nu pot sa fabulez sa mint lumea îmi admit defectele. Nu ii vezi pe userii ăștia de pe TPU că se plâng că s-au dus multi ani la psihologi și nu i-au ajutat cu nimic tot așa de bolnavi sunt și cu bani dați de pomană, daca pe ei nu i-au ajutat pe mime nici atât având o anxietate mult mai avansata

| MrNuggets a răspuns (pentru 4evergentleman):

Daca iti cheltui toti banii pe jocuri de noroc unii oameni ar spune ca iti meriti soarta, ti-o spun si eu, nu o lua personal

| 4evergentleman explică (pentru Sistemulxxl):

Jefuit de 2 ori, bătut de mai multe ori nevinovat fara sa le spun sau fac nimic. Multi se tem de ei dar nu recunosc. Un prieten tigan a încercat să mă omoare cu un drog și la pus pe un psihopat sa mă jefuiască de 1000 de lei, ca a doua zi sa vina cu ăla la mine acasă să mă și bată dar eu sunt bătăuș de mic așa că i-am cam dat-o nu se aștepta să ripostez credea că sunt pămpălău, eram varza de la drogul ăla, 3 săptămâni nu mi-am revenit și m-am bătut calumea cu el, i-am ținut piept,a rămas șocat prietenul asta al meu dușman că i-am ținut piept cu o anxietate așa de catastrofala și fiind pe moarte de la drogul ăla,atât de tare m-am ambiționat că i-am dat o bucată de l-am pus la respect asta după ce mi-a dat el una de era să rămân fără un dinte că avea un ghiul pe degete,era fost interlop,deci eu m-am bătut cu oameni care vin peste tine in casa și te executa așa de al dracu sunt in condiția in care eu am o anxietate ce depășește limita gândirii unui om cu IQ chiar și MARE, adică eu ammo anxietate devastatoare și chiar și așa în halul ăla m-am enervat de l-am pus la punct, daca nu eram drogat de la drogul ăla îl rupeam in bătaie că eu și cu anxietate sunt al dracu, e genetic toți frații mei au fost bătăuși mari, eu nu sunt bătăuș așa că ei dar tot mă trag din familie și când dau cu pumnul se cunoaște, se face liniște laughing oricum nu te poți lupta cu ei că vin cu cuțite și în șatră 10 pe unu,că așa era plin la terapie intensivă de ei la cum mă știu eu la bătaie. Dar eu am fost așa că m-am aparat că eu urăsc violenta sa mă bat,eu sunt cel mai liniștit om până îl calci in picioare, deci eu nu am mindset-ul lor de bombardier, nici măcar nu ascult naibii manele. Multe experiențe nasoale am avut cu ei, sunt sălbatici, psihopați, numai Hitler ii putea pune la punct eu singur nu pot și nu am cum

| 4evergentleman explică (pentru MrNuggets):

Așa este,dar înainte nu jucam deloc la păcănele, m-am luat după un prieten că în viață mea nu am jucat la așa ceva, dar da, îmi merit soarta! Și nu, nu o i-au personal că ai dreptate! Dar nu mai mă duc, mă duc la biserica sa mă rog decât să mai merg acolo să rămân cu traume și nemâncat

| MrNuggets a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ar trebui sa scrii o carte despre viata ta si prin ce ai trecut, sau poti povesti chiar aici

| SirenicaCuMomite a răspuns (pentru 4evergentleman):

"Nu ii vezi pe userii ăștia de pe TPU că se plâng că s-au dus multi ani la psihologi și nu i-au ajutat cu nimic tot așa de bolnavi sunt și cu bani dați de pomană, daca pe ei nu i-au ajutat pe mime nici atât având o anxietate mult mai avansata"
Dacă mergi și doar stai pe canapea și asculți, dar nu pui nimic în aplicare din ceea ce te învață, normal că nu te ajută cu nimic. laughing
Plus că mulți nu sunt 100% sinceri și ascund lucruri importante.
Orice problemă are o rezolvare, trebuie doar să-ți dorești cu adevărat s-o rezolvi.

| 4evergentleman explică (pentru SirenicaCuMomite):

Da,așa este happy trebuie sa merg acolo să aflu cauza problemei nu sa tratez efectul. Poate unii abereaza cine știe laughing

| DeMicUnCălător a răspuns:

De-aș avea timpul tău. Aș fi cel mai liber și fericit om.

| 4evergentleman explică (pentru DeMicUnCălător):

Sa vezi cum e sa ai timpul meu și să îți fie uneori aproape imposibil sa ajungi la magazin de la anxietate și să te chinui zi de zi sa ascunzi tremurul ăla sa nu fii judecat de oameni, considerat handicapat laughing
Tare superficial și ignorant ești, plina tara de voi de aia nu ne mai revenim, crezi că le știi pe toate bro dar nu știi nimic trust me!

| SirenicaCuMomite a răspuns (pentru 4evergentleman):

Păi du-te odată.

| Drimmero a răspuns:

Pacanele iti trebuie tie cu atatea pe cap. Tie iti trebuie o femeie sa te puna pe picioare.

| 4evergentleman explică (pentru MrNuggets):

Da sa vezi scandalurile și bătăile grave dintre părinți, înjurături, blesteme, mătănii, încă nu ai auzit nimic laughing sa te ferească Dumnezeu de așa părinți laughing uite că mi-au distrus viața betivanii

| 4evergentleman explică (pentru Drimmero):

Pai nu o sa mai mă duc, am vândut azi un iPhone cu 2000 și ceva de lei dar nu mai mă duc acolo! Nu știu ce femeie m-ar pune pe picioare una Alpha rău mă gândesc care mi-ar face viața un calvar.
La ce probleme am nu stiu cine ar sta cu mine și nu mă refer la păcănele

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ce cred oamenii despre mine? Nu mi-a păsat niciodată. Să creadă ce vor. Pentru mine contează ce cred eu despre mine!

Te invidiez pentru că ai timp liber. Dar te compătimesc pentru cum țl irosești

| 4evergentleman explică (pentru DeMicUnCălător):

Am avut mult timp și mulți bani și tot nu am fost fericit. Pe mine mereu m-a interesat,mai ales că mă văd oamenii din zona și barfesc și consideră în toate felurile,nu poți să cunoști pe cineva că apar ăștia care te cunosc și îți pun bete in roate și alții sau altele cum sunt prosti/proaste i-au totul ad litteram,ia în considerare și așa devii marginalizat,deci părerea unora contează fiindcă îți pot face foarte mult rău când te denigrează și discreditează tocmai din invidie! Nu am avut probleme de astea am fost ok cat de cat,timid sunt de când mă știu,retras dar sa am probleme de astea nu știu nu mi le pot nici acepta mai ales că nu scap de ele. Unui om anxios ii pasa de aia are anxietate și nu o răceală care trece cu o pastila e o boala și are simptomele ei. Dar trebuie in final sa nu mai îmi pese așa mult trebuie sa merg la un psiholog să mă învețe cum să devin mai degajat,indiferent sa nu mai mă afecteze bârfele și faptul că mă observa multa lume. Normal că ai timp liber că cu o așa anxietate este imposibil sa lucrezi,mai ales în colectiv, cu multi oameni. Ce e drept și nu pot sa mint e că nu mai e așa de gravă și că sufăr de lene cronica, că o fi de la depresie că nu o fi sunt bleg nu mă dau ceea ce nu sunt și să dau vina mereu pe probleme dar sănătos nu sunt asta e cert! Că mutam munții din loc daca aveam motivație, depresia îți ia toată motivația și energia, eu sunt lovit simultan de 2 boli și nici nu vrei sa îți imaginezi prin ce trec. De irosit l-am irosit când eram sănătos așa este,dar acum am probleme serioase,eu lupt dar e foarte greu,am limite sunt om nu pot sa lupt toată viața cu așa ceva,nu sunt vreun Zeu sau kamikaze, nu au putut miliardari sa lupte cu așa ceva cafe își permitea cele mai bune tratamente și terapeuti atunci sa pot eu care nu am bani nici de tratament? Nu tati, până și psihologii se sinucid nu ii pot face fata, nu e o răceală depresia este una din cele mai grele boli din lume la ora actuala și tratamentele nu fac minuni, am dat și pe ele bani multi și degeaba tot așa de bolnav am rămas. Dar da, nu sunt mândru de mine deloc am și admis public și o fac și în realitate că eu urăsc minciuna

| Catrice a răspuns:

Ăștia ca tine au drept la pensie de handicap și sunt ținuți în spitale nu in societate sau pe net....nu toți trăiesc dar asta e soartahee hee

| 4evergentleman explică (pentru Catrice):

Nu îți face nimeni pensie daca și anxietate sau depresie, doar la psihoza, schifrenie, psihopatism, și nici pentru tremurul ăla esențial care nu se compara nici 5 % cu Parkinson, daca aveam Parkinson da, dar nu am.
Sunt ogramada de nebuni care sunt nebuni cu adevărat psihopati sociopați in libertate, care fac numai prostii, cred că și tu te afli printre ei sau ești vreun tigan obosit

| 4evergentleman explică (pentru Catrice):

Eu nu sunt un pericol social, sunt mai civilizat decat tine și tot neamul tău la un loc! Care sunt antisociali și care suferă de boli ce implica halucinațiile le e locul acolo, nici nu ai idee câți sunt cu depresie și anxietate in libertate, dar prosti ca tine sunt și mai mulți, va iubește Dumnezeu de aia e plin de voi peste tot laughing