| Camelisa a întrebat:

Este posibil ca ceaiul verde sa imi fi scazut pofta de mancare? Beau ceai verde in fiecare dimineata de o saptamana. Sunt tare curioasa daca stie cineva ceva.Multumesc.O seara placuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NYK4u a răspuns:

Efectele adverse ale ceaiului verde

Ai grija insa la efectele secundare ale ceaiulului verde. Majoritatea rezulta din continutul de cofeina: de obicei, o ceasca de ceai verde contine 30 de mg de cofeina.

Ceaiul verde nu trebuie baut in exces: sunt suficiente 3-4 cani pe zi.

Daca bei mai mult de 5 - 6 cesti de ceai verde pe zi, este posibil sa te trezesti cu batai neregulate ale inimii, insomnie, ameteli, diaree, varsaturi, dureri de cap, pierderea poftei de mancare.

Mare grija la consumul de ceai verde cand aveti probleme cu inima. Baut in exces, ceaiul verde poate avea urmatoarele efecte secundare: anxietate, atacuri de panica, boli renale sau dureri de stomac.

Femeile insarcinate nu ar trebui sa bea mai mult de 3 cani pe zi. Consumul mai mare de 6 cani pe zi ar putea avea efecte dezastruoase, cum ar fi avortul spontan.

| Camelisa explică (pentru NYK4u):

Multumesc pentru raspuns! In nici un caz nu o sa ajung la 5-6 cani pe zi.M-am linitat la o singura cana si acea cana sa fie dimineata cand ma trezesc.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, ceaiul verde este un adjuvant iar dacă nu mai ai aceeași poftă de mâncare de când bei ceai, este posibil!
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, se poate.

| AnnonnimGirrl a răspuns:

Ceaiul verde contine catechina, o substanta despre care se crede ca stimuleaza organismul sa arda mai multe calorii. Consumul a 3-6 cesti de ceai verde pe zi accelereaza cu pana la 40% ritmul in care corpul consuma energia celulara si creste de asemenea ritmul de ardere a grasimilor.

Deci, ar fi posibil, chiar daca nu consumi 3-6 cesti pe zi. Sper ca te-am ajutat! (Poti, te rog sa treci si pe la mine, la intrebari, sa ma ajuti si tu?)

| LaviniaAC a răspuns:

Buna, eu sunt consultant de nutritie si beau ceai verde zilnic. As spune ca nu e cazul sa dai vina pe ceaiul verde, mai ales ca bei doar de o saptamana. posibil sa ai doar o perioada in care mananci mai putin.

| Camelisa explică (pentru LaviniaAC):

Bine,multumesc pentru informatie!
O seara placuta