| codpenal2018 a întrebat:

Este sănătos să mânânci multe arahide? (Arahide crude in coaja) gen să mănânc zilnic 100g maxim 200g? Este sănătos? ( Am nevoie de proteine de origine vegetală, sunt vegan+ că am nevoie de calorii) Mulțumesc pentru răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TincutaNitu a răspuns:

Nu este sanatos sa mananci arahide in exces, la fel cum nu este sanatos sa mananci nimic altceva in exces. O portie de arahide ar fi undeva la 30 g (maxim 50 g). Arahidele contin mai multe grasimi decat proteine.

Mananca mai multe leguminoase (fasole, linte, naut, mazare) pentru proteine. Cerealele (ovaz, orez brun, quinoa) contin, de asemenea, proteine. Legumele si fructele contin proteine, de asemenea.

Alege alte tipuri de nuci si seminte (migdale, caju, nuci, chia, in, susan, floarea-soarelui, dovleac, canepa). Pune accent pe diversitate, astfel primesti cantitati diferite de nutrienti.

| codpenal2018 explică (pentru TincutaNitu):

Multumesc, Tinucta.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au enorm de multe calorii.

| relian a răspuns:

laughing asta da intrebare intrebatoare,nuci din arahide laughing ce o fi alea doara tu stii laughing
De mancat poti manca,dar daca consumi cantitai mari te vei ingrasa,alea contin f mult ulei,adica grasime,chiar daca e de origine vegetala tot grasime se numeste laughing
Nucile sunt nuci,alea cresc in pomi,pomul in care cresc nucile se numeste nuc laughing pe cand arahidele cresc in pamant,deci in pamnt nu pe pamant si sunt plante erbacee,adica un fel de buruieni sa le zicem asa.
Au de toate; protenine,grasimi etc.
Poti baga si ceva soia daca tot nu ai ce face,ceva grau fiert,wow ce bun este,laughing bine ca am citit,maine ma duc sa cumpar grau sa fierb laughing soia poti praji stii ce buna e soia prajita? Mancam inainte cand eram in RO.
Mai poti baga seminte de floarea soarelui,nuci alea cred ca stii,alune,alea din pomi,bune rau. Poti baga si ceva almond,cum le zice,migdale si alea is bune.
Esti vegan cu numele ca de fapt maninci si animale, chiar daca sunt f mici si nu le poti vedea le consumi laughing ca de nu ai consuma si animale ai muri laughing
Multe din aceste fructe, seminte sau ce or mai fi contin destule animale ce tu nu le vezi, larve de animale, oua si asa mai departe.
Daca voi astia vegani sau cum va mai spuneti ati consuma doara vegetale ati muri in mai putin de 1 an laughing asta asa ca o paranteza.Si iarba cand maninci, iarba are pe ea oua, larve etc de insecte, pe ea in frunze in interior, nu te gandi ca daca tu nu le vezi ele nu exista laughing

| Hackintosh22 a răspuns (pentru relian):

Cu cine ai facut limba romana mai taranule care te lauzi ca locuiesti in America?

| relian a răspuns (pentru Hackintosh22):

Cu cine am facut limba romana? Cui maicata, atat am invatat de la ea, esti happy now? Te bagi ca musca in ca..cat asta faci tu pe aici.Veziti de tigaile tale, nu am intrat eu peste tine.
Pune mai bine si raspunde celui care intreaba, mai lasa ce fac altii, cum scriu si ce scoali au facut.OK? e bun atunci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru relian):

"maica-ta", cu cratima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ori nuci ori arahide, ca nu inteleg. Sau te referi la unt de arahide?