| anonim_4396 a întrebat:

Eu nu înțeleg cum naibii unii care nu au avut în viața lor o gagica, prieteni, anturaj, nu cad în depresie, sunt bine merci, iar alții care au avut gagici, prieteni, viața socială au cazut in depresie si unii nici după ani de zile nu si-au revenit. Care sa fie cauza? Unii au văzut doar în filmele xxx femei dar nu au nici pe dracu, se duc și la serviciu. Asta arată că, deși au o viață nesemnificativă, totuși nu s-au îmbolnăvit de depresie, vorbesc de o categorie nu generalizez că nu toți care nu au avut ce am menționat mai sus nu s-au îmbolnăvit.
Să nu dea naibii de îmi spuneți de unde știi tu ca nu au, pai știu fiindcă nu poți lucra când ai depresie sau sa funcționezi ca unul care nu are. Ești făcut praf, cu moralul la pământ de abia îți vine să te ridici din pat.
Care e explicația logica? Să fie vorba de vulnerabilitate genetica?
Încă o chestie ce am remarcat-o e că nu am văzut niciodată un om prost sa se îmbolnăvească de depresie, o alta enigma.
Rog seriozitate în raspunsuri, nu sarcasm fiindcă reflecta realitatea ce am relatat eu. Acord funda celui mai bun răspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

De fapt, fiind tânăr, ai pus întrebarea greșit. Corect, ar fi, de ce au exploda cazuri de depresie, sinucidere în ultimii 20 de ani, mai ales? Priviți cazul de la Craiova, în care un tânăr sinucigaș, a distrus o familie, chiar astăzi.
Răspunsul este evoluția tehnologică, care a condus la un fenomen mondial: izolare socială, ruperea de realitate reală, nu cea virtuală, relații online, care în realitate, este un dezastru.
Care mai au bunici, care vor să asculte interviuri ale unor celebrități în etate, vor afla un lucru: înainte de anii 2000 copii aveau COPILĂRIE adevărată. Nu exista iPhone, tabletă, "influencer", "bloger", și alte categorii.
Atunci era ulița satului, curtea școlii, mingea, jocurile copilăriei. Acum, copii care nici nu știu să mea, au telefonul în mână ca să tacă. Odată se juca, alerga, părinții citeau povești.
Dar, mai grav, odată eram generația "cu cheia de gât", dar aveam părinții, bunicii lângă noi!
Acum a apărut generația "diaspora", cei crescuți fără părinții alături de ei, doar de bunici. Generația buling, generați lui eu am iPhone 8, eu am iPhone 10, eu am BMW, tu ai Logan.
Pe scurt, depresivii sunt în general cei crescuți fără părinți, obișnuiți numai cu acceptări, nu cu refuzuri, care necitind, cred că pot fi stăpâni pe o fată.
Ei nu au fost educați că în viață nu există doar soare, lumină. Mai există și întuneric, eșecuri, iar când se confruntă cu partea întunecată, mulți clachează.

135 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Sunt idioti pe scurt. Sunt barbati care au femeile la degetu mic dar nu dau 2 bani pe ele si nu alearga dupa ele cum sunt idiotii care stau si in cap sa atraga atentia uneia.

Prost/destept daca e sa te loveasca depresia te loveste. De obicei te loveste mai rau daca esti prost pentru ca nu stii sa-i faci fata. O persoana inteligenta stie sa-si puna viata la punct si sa aiba grija de ea. Un idiot daca intra in depresie se complace in ea si nu face nimic in privinta asta.

Sunt multi oameni care nu au nevoie de ce ai zis tu mai sus, gagica, prieteni multi, anturaje, etc. Culmea, s-ar simtii presate si probabil ar intra in depresie daca ar avea tot ce ai descris tu mai sus.

Sunt persoane care au un job ( nu caract saci cu nisip si dupa ce ies de la munca fac ce vor ) care necesita dedicatie si lucru si in afara orelor de munca. Sunt persoane care au diferite pasiuni, muzica, desen, etc, canta in timpul liber, picteaza, isi ocupa timpul cu altceva.

Exista personalitati diferite, daca tu ai nevoie de prieteni multi si anturaje, nu toti au.

Tu privesti treaba asta cu o gandire limitata: "Eu as intra in depresie daca m-ar parasii gagica sau daca n-as avea atatia prieteni, cum de X nu e depresiv cand e singur si nu are multi prieteni?" Este ca asa ti-ai pus problema?

Viata "nesemnificativa", asta deja e o jignire la adresa anumitor persoane. Cum spuneam mai sus, privesti lucrurile din punctul tau de vedere, esti subiectiv si nu merge asa aici, pentru ca nu toata lumea are dorintele tale si nu toata lumea gaseste bucurie in lucrurile care te fac pe tine fericit.

| Bruno92 a răspuns (pentru Ineys):

Nop, am pus în evidență că unii nu au avut întreaga lor viața nimic și nu au cazut in depresie ceea ce e fantastic, și să ști că izolarea de societatea și însingurarea pe perioade îndelungate afectează serios psihiculwinking
Multi vor sa aiba da nu pot, fiindcă nu au abilități sociale nu vb din perspectiva mea ci din atâtea sute de răspunsuri pe TPU că vor, își doresc da nu au cum sau așa au ei impresia că nu au cum și cu toate astea nu sunt grav afectați deși unu cu vulnerabilitate ar fi deci nu ai înțeles esențialul întrebării

| Ineys a răspuns (pentru Bruno92):

Vulnerabilitate la ce? La depresie?
Atunci exista si vulnerabilitate la prostie, ca anumite persoane sunt mai idioate decat altele, nu?
Exista vulnerabilitate la orice daca stai sa te gandesti.

Da si mie sursa de unde ai citit tu chestia asta cu vulnerabilitate si nu stiu ce gene ca m-ai facut curios.

| Bruno92 a răspuns (pentru Ineys):

Majoritatea medicilor mi-au spus, intreaba-l pe utilizatorul mosotti el o studiat ani psihiatriawinking nu mai am chef sa arat link psihiatrii acreditați o spun. Prostia e nativa dragule.

| Bruno92 a răspuns (pentru Ineys):

Depresia așa cum multi habar nu au pe termen îndelungat netratata afectează creierul permanent, e o boala neurodegenerativa, deci foarte gravă.

| Celcestietot a răspuns:

Nu ajuta neaparat genele aici, ci psihicul cel mai mult si intotdeauna chiar, eu asa consider. Vikingii, cum luptau si cu sagetile infipte in ei pe campul de lupta? Pai, datorita drogurilor care ajutau si psihicul. Deci, vezi tu ce rol important are acesta? Pe langa faptul ca este, poate fi o componenta vitala din corp care sa iti insufle puteri supraomenesti efemere si sa te faca un zeu.

,, Încă o chestie ce am remarcato e că nu am văzut niciodată un om prost sa se îmbolnăvească de depresie o alta enigma.'' -> nu stiu de tine, dar eu am vazut asemenea oameni care sa sufere de boala depresiva, chiar daca a fost temporar. Poate ca am intalnit eu niste anomalii sau poate ca tu, cine stie happy?

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Genele fac că sa ai un psihic mai tare decât cel care are gena mai "inferioara"

| SLS92 a răspuns:

De unde p l m ai dedus tu ca aia care se uite la pornache nu cad in depresie datorita faptului ca nu au tinut de mana in viata lor o fata! spune-mi unde ai vazut sau citit asta... tu n-ai idee ce vorbesti stai sa te apuce 25, 26 sau chiar 30 tot in situatia asta sa vezi CUM E si apoi sa mai editezi intrebarea

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Nu am generalizat, nu toți cad în depresie, habar nu ai ce e depresia.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Sunt importante si genele, dar eu zic ca psihicul poate arata rezultatul final, sa si compenseze. Oricand poate interveni o rasturare de situatie, lumea este imprevizibila, buturuga mica rastoarna carul mare.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dragule nu ai înțeles, un om cu gena teapana automat are și un psihic tare!
Unul cu vulnerabilitate nu are.

| Bruno92 a răspuns:

Pai aia spun că singuratatea pe termen îndelungat creează probleme grave cognitive

| SLS92 a răspuns:

Nu te supara dar intrebarea ta sau mai bine concluzia la care ai ajuns referitor la aceasta dilema e total PENALA, tu vrei sa ne zici noua ca baietii care sunt in relatii cu fete si se bucura de o viata sexuala activa si de multe alte chestii frumoase din viata CAD in DEPRESIE mai rau decat baietii care nu au o viata sexuala activa si sunt SINGURI DE ANI DE ZILE smug ai baut ceva cred dati cu apa pe fata

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Nu retard cronic, altul o zis asta la întrebarea mea. Citește dracu rasp că am și menționat că însingurarea duce la probleme cognitive majore

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Inseamna ca nu ai formulat bine, tu vroiai de fapt sa zici de ce baietii care sunt parasiti de prietene, cad in depresiewinking

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Citeste cu atentie big grin.

Oamenii prosti au genele slabe - tu ai spus ca nu ai intalnit vreunul in depresie.
Oamenii destepti au genele tari si aici presupunand ca sunt cei cu gena teapana, nu? Daca-i asa, ar trebui sa nu intre in depresie.

Aici parca-i ceva necurat la mijloc in spusele de mai sus. Eu ma gandesc ca depresia intervine in primul rand datorita mediului si cu ceea ce vine el la pachet, altfel nu se poate genera ea in tine, asa-i? Deci ai putea sa ai cum vrei tu gena, totul tine de psihic, ca intalnim si oameni destepti, dar si prosti (spun asta ca sa evidentiem taberele) care sufera de asa ceva... datorita cui? A mediului. Si ce face acest mediu? Afecteaza psihicul indiferent de nivelul intelectual (si de el tine daca o sa cada prada depresiei)!

Din moment ce aceia prosti si aceia destepti au numitorul comun genele (fie ele bune sau nu), pot suferi de depresie ori nu, diferenta o face psihicul. Ce parere ai happy?

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Am presupus doar și nu am zis că oameni prosti au gene slabe din contra sunt genii care au avut gene slabe.
In rest ai relatat bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru Bruno92):

Orice parere este binevenita! Multumesc, am incercat o inlantuire logica de idei big grin.

| Bruno92 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mda ești mai inteligent decât mine dar ai tras o concluzie greșită eu nu am zis că oamenii deștepți au gene tari sau prosti gene slabe
Nu e o regulă!
Faci legături geniale se vede că ești un tip deștept dar uneori nu citești bine răspunsurile cu atenție diferența o face gena nu psihicul daca ai gena buna automat ai și psihic strong indiferent că ești prost sau destept

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Adică poți să fi prost și să nu ai predispoziție, sau sa fi Smart cum ești tu și să aiwinking

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Am format bine întrebarea, chiar e geniala.aia știam și eu că intru in depresii după ce sunt părăsiți e la mintea cocosului.
Nu eu am spus că dacă nu ai relație, prieteni bla bla bla ești mai ok un utilizator o zis. Eu peste tot am zis că nu ești daca nu ai toate astea și că dacă stai izolat e nasol pentru sănătatea mintală. Văd că după ce vi inepții mai și mă înjuri de mama, normal că te-am făcut retard daca nu eu am zis asta ci un tikizator printre întrebări mă scuzi pe nedrept ar trebui sa fi mai atent.

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Formulat*

| Bruno92 a răspuns:

Nop eu sufăr de 12 ani de depresie, de aia spun că eu știu ce înseamnă să suferi de așa ceva dar nu am avut tentative de suicid, nu am nici o zgârietură pe mana cum fac depresivii, bine unii nu toți. Am gena că sunt dat dracul nu m-am refugiat în băutura, droguri, țigări, cafea cum fac alții la cel mai mic necaz sunt un exemplu pentru societate

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Te-am inteles, aici e un site in fiecare isi spune problemele, stii ce inseamna sa iti iei refuzuri pe banda rulanta ani la rand de la fete, ai idee? ca unii au gene ''bune'' din nastere, ca banuiesc ca de aici a pornit intrebarea ta ca ai citit asta pe TPU

| Bruno92 a răspuns (pentru Bruno92):

Tăietura*

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Si eu sunt predispus depresiei TE INTELEG, mai am putin pana am sa o simt si eu pe propria piele, da mi s-a parut asa ca intrebarea ta a venit ca un ''atac'' pentru persoanele singure fara partenera de pe site-ul asta, mai vad comentarii aici de la anastasya sau cum o cheama ca UNII NU AU ca sunt PROSTII ( dar bine inteles fiind fata ii e usor sa dea din gura ) ok ca un raspuns ma gandesc ca unii tin ''depresia'' asta departe de ei prin vicii cum si eu am de altfel - jocuri de noroc, alcool sau bautura, dar cum am mai zis cu cat inainte in varsta cu atat e mai greu sa nu o expui la vedere.

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Nu știu, fiindcă eu nu prea am fost refuzat. Da TPU m-a ajutat mult într-adevăr.da am și citit eu aveam multe de spus da e greu am întrerupt tratamentul brusc și ma simt rău oricum cu unii de pe TPU și dacă îmi folosesc 3% din 5% îi bat cu inteligenta se fac singuri de ras prin proprile lor răspunsuri.

| SLS92 a răspuns (pentru Bruno92):

Pai asta e ma baiatule ca tu nu stii cum e sa iei reject-uri sau chiar umilinte de la femei, ca ai gene bune si nu esti vulnerabil, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ii ataci pe altii care nu au avut norocul tau in viata

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Ioneasca are 50 de bete nu e fata ))

| Bruno92 a răspuns (pentru SLS92):

Nu am gene bune laughing aratam ca un fotomodel și de aia, ele mă abordau eu eram timid. acum m-am îngrășat din cauza depresiei a sedentarismului.intradevar virtual eram playboy la agățat da când mă vedeam cu ele nu prea eram la fel de "player "
Și m-a ajutat și anturajul sa cunosc, anturajul care nu îl mai am fiindcă sai dovedit a fi profitori și perverși, mai bine că am scăpat de ei.deci eu am avut noroc că aratam bine și aparent părea șmecher da eu nu eram șmecher fiindcă nu aveam gena aia. Aparentele înșală.